Швейцарските депутати призоваха правителството да заеме по-строга позиция спрямо руските шпиони, действащи в страната - център на международна дейност, считан за средище на шпионаж.
След гласуване в долната камара на парламента миналата година, горната камара гласува с огромно мнозинство за системно експулсиране на шпиони, за които се смята, че представляват заплаха за националната сигурност на Швейцария или за нейното дипломатическо положение.
Тридесет и двама депутати гласуваха в подкрепа на този ход, девет бяха против и двама се въздържаха, предаде АФП.
Гласуването беше насочено срещу нарастващия брой руски шпиони в Швейцария след инвазията на Москва в Украйна през 2022 г.
По време на дебатите парламентаристите подчертаха как шпионите често фигурират в дипломатическия корпус и могат да се възползват от дипломатическия имунитет.
Миналата година Федералната разузнавателна служба на Швейцария (ФРС) предупреди, че страната е сред европейските държави с най-голям брой руски разузнавачи, работещи под дипломатическо прикритие.
Ръководителят на ФИС Кристиан Дюси изказа предположение, че около една трета от около 220 души, акредитирани като дипломатически или друг персонал в руската мисия в Женева, са служители на разузнавателните служби.
"Швейцария, като седалище на международни организации и държава в средата на Европа, е привлекателно място за разузнавателните служби", заяви депутатът от Социалистическата партия Рот Франциска по време на дебата.
Тя посочи оценките на разузнавателните служби, според които всеки пети руски шпионин в Европа понастоящем се смята за намиращ се в Швейцария, и изрази съжаление, че "за никоя друга държава в Европа не се твърди, че приютява повече руски агенти, отколкото ние".
Освен Русия, ФИС заяви миналата година, че според нея Китай също е изпратил десетки шпиони в алпийската страна.
"Заплахата за Швейцария от чуждестранен шпионаж, главно руски и китайски, остава висока", заяви тогава тя.
По време на дебатите беше поставен акцент и върху значението на запазването на доверието в международния център в Женева, където се намират европейската централа на ООН и редица агенции на ООН и други международни организации.
"Не можем да бъдем мекото подкошие на Европа, когато става въпрос за шпионаж, нито да оставим международна Женева на милостта на тези шпиони", заяви Карло Сомаруга от Социалистическата партия.
Министърът на отбраната Виола Амхерд заяви пред парламента, че правителството подкрепя предложението, тъй като е важно да се изпрати послание, че страната няма да "толерира дейности, които застрашават сигурността на Швейцария".
Тя обаче подчерта, че то "не може да доведе до никакви автоматични действия" и че всеки случай "трябва да се разглежда и решава индивидуално", пише БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства