"Отложеното действие на конституционните промени е един от ключовите фактори за нас. Смятаме, че това е един рационален подход, който ще ни даде чувство за сигурност, че няма да имаме отново двустранност от страна на България, но трябва да говорим и за реципрочност, не от конституционно-правна гледна точка, а за реципрочност по отношение на зачитането на правата на малцинствата в нашата съседка."
Това каза тази вечер шефът на дипломацията на Северна Македония Тимчо Муцунски.
"С максимално уважение към представителите на служебното правителство на нашата съседка България, но е факт, че в момента на тяхното функциониране те не могат да поемат сериозна политическа отговорност, защото нямат легитимност от гражданите, а само да организират провеждането на избори, след които пожелаваме съседката ни да има политическо правителство. След съставянето на такова политическо правителство ще водим проактивен диалог." - каза Муцунски пред телевизия “Сител“.
Той припомни, че в предходния период тези идеи са били пропагандирани в комуникация с всички ключови партньори на страната - както икономическите партньори, така и партньорите от страните в ЕС.
"Говорим за намиране на подходящо решение, решение, което ще бъде устойчиво и решение, което ще осигури предвидимост, както за нашия евроинтеграционен път, така и в защитата на доверието в ЕС. Защото отново отлагането на процеса на присъединяване на страната към ЕС поради някакъв двустранен спор, поради допълнителна двустранност от някой съсед, ще бъде удар по легитимността на Съюза както у нас, така и в региона." - подчерта Муцунски, като добави, че е необходимо да се намери "общо рационално решение", което да има вградени гаранции за тях, че няма да бъдат изправени отново "пред подобни предизвикателства" и да вървят напред "заедно въз основа на принципите на заслугите".
Той каза, че "срещу България има 14 решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург за правото на сдружаване под формата на сдружения на граждани на територията на страна, която е членка на ЕС и е обвързана с международно споразумение, произтичащо от Съвета на Европа".
"И от тази гледна точка ние ще имаме институционална комуникация както на двустранна основа с България, със страните членки, така и с институциите в ЕС, като ги убедим, че този модел на отложено прилагане и очакванията, че нашата съседка България ще зачита основните ценности на ЕС. Това е в общ интерес както на нас като присъединяваща се страна, така и на ЕС, който иска да има надежден процес на разширяване." - каза още Муцунски.
На въпрос какви са впечатленията му в ЕС и извън ЕС - доколко е възможно да се променят условията, които в момента са включени в Преговорната рамка, той казва, че заедно политиците и дипломатите на страната трябва да работят, за да убедят партньорите си, че това решение е добро за РСМ, за България и за Европейския съюз.
"Първото ми впечатление е, че сериозно заинтересовани страни в ЕС виждат нашия подход като логичен и проактивен подход. Наш дълг е да бъдем твърди в позициите си, да представяме рационални решения, да не отстъпваме като нашите предшественици при всеки натиск, а да говорим на равнопоставена основа, уважавайки аргументите на другите, но отстоявайки собствените си, когато смятаме, че те са справедливи." - отбеляза шефът на северномакедонската дипломация. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства