Гръцки граничари са оставяли редовно бежанци в морето. Според документ, който е стигнал до редакцията на Spiegel, вътрешният министър на Германия Хорст Зеехофер е прикривал закононарушенията.
Говорителката на вътрешния министър Зеехофер беше видимо изнервена, след като в края на ноември трябваше да се сблъска с журналистическите въпроси. Два дни по-рано Spiegel и списание „Репорт Майнц“ писаха, че федералната полция в Егейско море се е забъркала в незаконно връщане на бежанци. След повторения неколкократно от журналистите въпрос, говорителката най-сетне отговори:
„Не знам как стигнахте до заключението, че става въпрос за нелегално връщане“.
По това време федералното вътрешно министерство вече отдавна разполагаше с информация, че става въпрос именно за това.
На 10 август германските сили от името на агенцията за защита на границите на ЕС Фронтекс патрулирали в Егейско море само на няколкостотин метра от гръцкия остров Самос. Те открили гумена лодка с 40 бежанци на борда. Спрели са ги, но не са взели на борда част от хората в претоварената лодка. Вместо това са чакали повече от половин час пристигането на гръцката брегова охрана, която да поеме надуваемата лодка.
Малко по-късно бежанците са открити в турски териториални води. Това е записано във вътрешни документи на Фронтекс, с които Spiegel разполага. Турската брегова охрана е трябвало да спаси по-късно 40-те мигранти. На предоставените снимки се виждат мъже, жени и малки деца в препълнената лодка. Очевидно хората са били нелегално върнати обратно от гръцката брегова охрана.
Когато гръцките служители се връщат в пристанището, германските полицаи били изненадани. Бреговата охрана не е водела със себе си мигранти на борда и не е теглила гумена лодка. Тогава германците съобщили подробности за операцията, но не и за евентуалното нарушаване на човешките права.
Какво точно получиха германците за това незаконно връщане?, пита изданието.
До днес федералната полиция и вътрешното министерство не са отговорили на този въпрос. Но отговорът от седмици е във вътрешната мрежа на федералната полиция, т.е. той е достъпен единствено за нейните служители. Става ясно, че отговорите на зададените от Spiegel 11 въпроса са били изготвени още в деня на публикуването на доклада, но по наизвестни причини не са били изпратени изобщо. От вътрешното министерство обясняват ситуацията с „недоглеждане“.
Изявленията във вътрешната мрежа на федералната полиция са политически чувствителни. На пръв поглед те оправдават германските сили. Буквално се казва, че федералната полиция е забелязала „че (...) гръцките сили са взели физически мигранти на борда“. Следователно германските служители на Фронтекс са могли да приемат първоначално, че бежанците са в безопасност. Пред очите им те са качени на кораба на гръцката брегова охрана и вече не са били в пренаселената си гумена лодка.
Защо МВР пази до днес тези подробности? Да не би министерството да не иска да разобличи гърците като лъжци? Гръцките власти обявиха, че когато са видели бреговата охрана, лодката с бежанци е обърнала посоката и се е върнала обратно в турски води.
Наблюденията на федералната полиция противоречат на това обяснение. Ако бежанците вече са били на борда на кораба на гръцката брегова охрана, не е възможно те да са се върнали доброволно на гумената лодка. Ако твърденията на германците са верни, а това може да се предположи, не остава друго разумно обяснение освен изгонването им от страна на гръцката брегова охрана.
Затова Хорст Зеехофер трябва да се примири с въпроса относно причината, поради която ведомството му прикрива престъпленията на гръцките власти. Вместо да обясни, той очевидно подвежда обществеността. Ето как Зеехофер се вписва в системата на мълчанието.
Директорът на Фронтекс Фабрис Лежери също няма обяснение за наблюденията на германските полицаи. До днес той твърди, че неговите граничари не участват във връщането на бежанци или не знаят за тях.
Междувременно обаче дори и в Европейската комисия се появиха съмнения по този въпрос.
По нейно настояване Лежери описа подробно инцидента от 10 август, като в отговорите си той също пропуска да спомене, че според германците, гръцката брегова охрана вече е взела на борда бежанците - въпреки че е трябвало да знае за това.
На отправения от „Шпигел“ въпрос от Фронтекс отговориха, че не могат да предоставят никаква информация за инцидента заради продължаващото разследване.
Междувременно Европейската комисията обвини Леджери в "подвеждащи" изявления, става ясно от адресирано до него писмо. Спорът е свързан с наемането на наблюдатели на основните права. Фронтекс трябваше до 5 декември да наеме 40 служители, за да гарантира, че правата на мигрантите по европейските граници са защитени. Към днешна дата Лежери не е наел нито един служител. Директорът на Фронтекс обвинява Комисията за забавянето, която от своя страна обвинява Лежери.
Изявленията на Лежери по този въпрос предизвикват безпокойство у комисията, се казва в писмото. Редакцията на Spiegel разполага с текста на писмото и смята, че то може да се тълкува като „обявяване на война“.
Забавянето на назначаването на наблюдатели е скандално, смята депутатът от Зелените Луизе Амтсберг. Това показва, че агенцията за защита на границите просто не приема достатъчно сериозно защитата на правата на човека. Федералното правителство най-накрая трябва да направи ясни заключения от незаконните действия в контекста на мисиите на Фронтекс, смята тя.
Независимо от това, вътрешният министър Зеехофер иска да остави германските полицаи под командването на гръцката брегова охрана.
Досега Министерството на вътрешните работи не е имало доказателства за нарушение на приложимото законодателство и „оттегляне на федералните полицейски служители, разположени в Егейско море, не се предвижда“.
Междувременно управителният съвет на Фронтекс създаде специална работна група, която до 21 януари трябва да се произнесе дали Лежери е виновен за неправомерно поведение, съобщава БГНЕС
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.