24 Ноември, 2024

Столтенберг: Важно е да подкрепяме Украйна без да ставаме част от конфликта

Столтенберг: Важно е да подкрепяме Украйна без да ставаме част от конфликта

Йенс Столтенберг

"България е надежден, високо ценен съюзник в НАТО. България допринася за нашата колективна отбрана по много различни начини, така че е важна за НАТО", каза генералният секретар на НАТО пред БНТ.

"България направи много в подкрепа на Украйна. Оценяваме. Но България, както и всички съюзници в НАТО, трябва да направи повече. Защото свършеното до момента не е достатъчно. Трябва да продължим с подкрепата. Защото ако президентът Путин спечели в Украйна, това би било трагедия за украинците, но и опасно за нас. Ще направи света по-опасен, а нас – по-уязвими. А до него и до всички авторитарни лидери ще стигне следното послание: ако използвате военна сила и нарушавате международното право, ще получите, каквото желаете. Не бива да допуснем това", каза още Столтенберг.

"Войните са непредсказуеми по природа. Така че никой не може да каже със сигурност как ще свърши тази. Но знаем друго. За да победи Украйна като суверенна, независима нация, Русия трябва да приеме Украйна да остане суверенна и независима. Единственият начин да стане това, е да се покаже на Москва, че няма да победи на бойното поле. Че трябва да седне, да договори и приеме решение, от което Украйна печели. А за да се стигне дотам, ние трябва да подсилим украинците на бойното поле. Защото колкото по-силна е Украйна в боя, толкова по-вероятно е да се дойде до преговори, при които Русия ще приеме съществуването на суверенна и независима държава Украйна. Ако искате мир, трябва военна помощ за Украйна. За да се гарантира траен и справедлив мир", коментира той.

"Не планираме да разполагаме военни на НАТО в Украйна. Защото ние не сме страна в конфликта. Няма и да бъдем. Нито НАТО, нито страните от НАТО искат конфронтация с Русия. Не желаем да бъдем част от конфликта. Имаме две задачи в този конфликт. Подкрепяме Украйна, за да гарантираме, че тя ще победи - като суверенна и независима европейска страна. Другата задача е да избегнем ескалация на конфликта отвъд Украйна и превръщането му в пълномащабна война между Русия и НАТО. Ето защо ние подкрепяме Украйна, осигуряваме обучение и оборудване, но не изпращаме натовски войски там. Да не забравяме: това е военна агресия. Русия нахлу в чужда територия. Това е грубо нарушение на международното право. Украйна има право на самоотбрана; то е залегнало в Хартата на ООН. Ние имаме правото да ги подкрепим в тяхното право на самоотбрана. И можем да го сторим, без сами да ставаме страна в конфликта. Важно е съюзниците в НАТО да подкрепят Украйна. Но да го правят по начин, който не ни прави част от конфликта. Това е причината да ги подкрепяме, без обаче да разполагаме войски там", добави той.

По думите на Столтенберг, България е надежден, високо ценен съюзник в НАТО.

"България допринася за нашата колективна отбрана по много различни начини, така че е важна за НАТО. Черноморска държава – домакин на натовска бойна група. Но НАТО също е важен за България. Целта на НАТО е да предотвратява война. Не да я провокира. Целта на НАТО е да се опазва мира, като се покаже абсолютно ясно на всеки потенциален противник, че нападение срещу един съюзник – било то Норвегия, България или който и да е - ще предизвика отговор от целия Алианс. Българската армия е важна за НАТО, не на последно място и защото България сега инвестира повече в отбрана. Тази година ще похарчи 2% от своя БВП за отбрана и ние приветстваме това. Това Ви дава нужните ресурси за инвестиции в съвременни способности от висок клас. Всички в НАТО заедно извършваме най-голямата трансформация на нашата колективна отбрана в това поколение. Част от нея в голяма степен е България, съюзник в НАТО вече 20 години", заяви той.



Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства