Макар че пандемията от коронавирус имаше опустошителни последици за общественото здраве и икономиката, тя също така ускори технологичния напредък в световните усилия за борба с изменението на климата и болестите.
COVID-19 принуди компаниите и работниците да бъдат по-бързи, по-иновативни и по-продуктивни, а експертите подчертават, че борбата с изменението на климата не може да бъде ефективна без нови идеи и изобретения.
Значителните промени, които настъпиха в резултат на това, включват виртуални офиси, модифицирани с помощта на изкуствен интелект, усъвършенствани технологии, разработени с цел да помогнат за компенсиране на изменението на климата, и по-малко йерархична работна среда. Въпреки че те са оставили своя отпечатък, се очаква технологичният прогрес да открие нови пътища чрез съчетаване на дисциплини като биологията и изкуствения интелект.
Вирусът подтикна големите и малките компании да преминат през цифрова трансформация и да поставят акцент върху иновациите, а конкуренцията се развихри.
В резултат на това ежедневието стана по-лесно с нови и усъвършенствани технологии, ваксините на базата на мРНК предпазват човечеството от вируси, а изкуственият интелект забавя изменението на климата.
Очаква се новите тенденции в областта на технологиите, бизнеса и финансите да определят живота на хората през следващото десетилетие.
Новите технологии ще играят важна роля в борбата с изменението на климата, като един от примерите за това са електромобилите, които стават все по-разпространени, заменяйки своите бензинови събратя.
Съхранението на електроенергия и батериите също ще бъдат част от решението. Средната цена на киловатчас литиево-йонна батерия е спаднала рязко през последното десетилетие от 1 200 долара на 132 долара.
Държави като Франция изследват и изграждат малки модулни ядрени реактори, за да повишат безопасността и ефективността. През 2019 г. Русия пусна в експлоатация вид плаваща електроцентрала с такъв реактор край бреговете на Сибир, а Китай изгражда миниреактора ACP100 от лятото.
В САЩ милиардерите Бил Гейтс и Уорън Бъфет също инвестират в зелена енергия, а в Румъния се строи първата в Европа мини атомна електроцентрала.
Метавселената идва
През следващите няколко месеца Microsoft планира да въведе аватари в своята платформа за бизнес комуникация Teams, с които за хората ще могат да се присъединяват към цифрови конференции.
Компании, изследователски институти и правителства създават дигитални близнаци на фабрики или на цели градове благодарение на напредъка, постигнат в производителността на компютрите.
Преди няколко седмици Microsoft и Nvidia, производител на графични процесори, представиха технологичните си основи, концепции и продукти за "корпоративни метавериги" на годишната си клиентска конференция.
Очаква се през следващите няколко години да се развие конкуренцията между нововъзникващите платформи между големите технологични и индустриални групи.
Докато домашните холограми или 3D телефонните разговори се очаква да станат обичайни като част от проекта Starline на Google, сега световният технологичен гигант тества телефонна кабина, която позволява 3D комуникация без VR слушалки.
Синтетичната биология прави революция в медицината
BioNTech, Moderna и CureVac в момента работят върху ваксини на базата на мРНК срещу варианти на COVID-19 и други инфекциозни заболявания като грип и бяс. Биотехнологичните компании тестват и редица активни съставки срещу други заболявания, особено рак, както и срещу някои наследствени и сърдечносъдови заболявания.
Експертите твърдят, че теоретично клетките могат да бъдат програмирани да произвеждат всякакъв вид протеини с помощта на технологията на мРНК.
Компютърните науки предоставиха нови средства в пресечната точка на биологията и медицината. Според учените биологията може да се окаже "отлична" област за прилагане на изкуствен интелект, така както математиката се е превърнала в език на физиката.
Експертите казват, че друга тенденция, която се е появила, е хората да придобиват умения, за да ги използват само за кратко време, когато са им необходими.
В днешно време работодателите търсят по-скоро осезаеми умения и отговорности у потенциалните служители, отколкото формални квалификации, базирани на теоретично обучение. Наблюдава се засилен интерес към микросертификатите, които помагат за придобиване на нови умения и нови знания. Известните бизнес училища и академии също следват тази тенденция, като предлагат курсове, които могат да бъдат завършени за няколко дни или през уикенда. Въпреки че повечето курсове се предлагат онлайн в условията на пандемия, търсенето на гъвкави форми на обучение продължава да расте.
Новите тенденции в света на бизнеса смекчиха строгата йерархията в компаниите.
В новия ред на работа не само служителите, но и цели организации трябва непрекъснато да се усъвършенстват и обновяват.
Поемащи все повече отговорности на фона на тази тенденция са страничните мениджъри, или служителите, които не са на високи позиции, но все пак трябва да управляват други, например като ръководят проект или нова продуктова линия.
Заплатата вече не е най-важният фактор, който решава за или против приемането на дадена работа.
Очаква се линейните автобиографии, при които хората работят при един и същ работодател в продължение на 20 години, да станат по-рядко срещани в бъдеще, тъй като се открояват явления като повече обучения, по-бърза смяна на работата и професионална адаптивност заради вълната от съкращения по време на пандемията.
Очаква се в бъдеще диапазоните на заплатите в отделните фирми да се променят още повече, като се вземат предвид резултатите от работата. Високопроизводителните служители може да искат много повече, отколкото в миналото, поради задълбочаващия се недостиг на квалифицирани работници.
Бахатин Гьонулташ, Дилара Зенгин, Анадолска агенция
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи