25 Ноември, 2024

Турция опроверга Москва: Не купуваме нови С-400

Турция опроверга Москва: Не купуваме нови С-400

Високопоставен турски служител, който говори пред Middle East Eye, отхвърли твърденията на руската страна за закупуването на втори блок от системата за противовъздушна отбрана С-400, като заяви, че Анкара не е в последен етап от подписването на такава сделка.

Няма промяна в статуса на преговорите с Москва, каза служителят.

Руският държавен доставчик на оръжия "Рособоронекспорт" Александър Михеев по-рано в понеделник заяви, че консултациите между Турция и Русия за нова доставка на С-400 са в последния етап.

„И в близко бъдеще ще формализираме и подпишем договор“, каза той пред руските държавни медии.

Според турския служител, чиято самоличност не е разкрита, информацията е част от операция за възприятието на Русия, при която тя публикува подвеждащи изявления срещу Турция на фона на нерешените проблеми с американската страна.

„Руснаците се опитват да отровят нашите отношения със Съединените щати“, беше цитиран служителят.

Връзките между съюзниците от НАТО Турция и САЩ бяха силно обтегнати през 2019 г. поради придобиването от Анкара на модерната руска система за противовъздушна отбрана С-400, което накара Вашингтон да премахне Турция от своята реактивна програма F-35 Lightning II. САЩ твърдят, че системата може да бъде използвана от Русия за тайно получаване на секретни данни за самолетите F-35 на Lockheed Martin и че е несъвместима със системите на НАТО. Турция обаче настоява, че С-400 няма да бъде интегрирана в системите на НАТО и няма да представлява заплаха за алианса. САЩ също санкционираха някои турски служители и институции за покупката.

Предишните преговори между Турция и САЩ за закупуването на "Пейтриът" се сринаха по редица въпроси - от С-400 до недоволството на Анкара от условията на Вашингтон. Турция заяви, че ще се съгласи с оферта само ако включва трансфер на технологии и условия за съвместно производство. Анкара многократно е подчертавала, че отказът на САЩ да продадат своите ракетни системи "Пейтриът" е това, което я е накарало да потърси други продавачи, като добави, че Русия е предложила по-добра сделка, включително трансфер на технологии. Турция дори предложи създаването на комисия със САЩ за изясняване на технически въпроси.

Анкара и Вашингтон са провели няколко преговори за разрешаване на спора, особено с новата администрация при президента на САЩ Джо Байдън, обаче все още няма резултат по отношение на отмяната на санкциите, припомня БГНЕС
Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"