24 Ноември, 2024

Турция започва проучвания за нефт и газ в Черно море

Турция започва проучвания за нефт и газ в Черно море

От днес турският сондажен кораб „Фатих“ започва проучвания за нефт морския участък „Туна - 1“ в Черно море, съобщи енергийният министър на страната Фатих Дьонмез. Участъкът се намира край бреговете на Ерегли, област Зонгулдак.

Това са първите проучвания, които Анкара извършва със собствен сондажен кораб.

По-рано в пристанището на Трабзон беше завършено поставянето на сондажната кула на кораба „Фатих“, която беше демонтирана при преминаването му през Босфора от Средиземно към Черно море.

В телевизионно интервю в края на миналия месец Фатих Дьонмез посочи, че специалистите от държавната компания „Турски петроли“ са обнадеждени от наличните сеизмични проучвания. Той допълни, че Румъния е открила някои находища в полета близки до турската морска зона, а продължават и сеизмичните проучвания в България. 

Фатих Дьонмез припомни, че в миналото Турция е направила 10 сондажа край бреговете си, както и 5-6 дълбоководни сондажа в партньорство с международни фирми.

По-рано турският енергиен министър беше съобщил, че дълбочината на сондажите, които корабът „Фатих“ ще проведе, ще бъде около 2 км. под морското равнище. Това ще бъде първото дълбоководно проучване за „черно злато“ на кораба в Черно море. По-рано съдът беше използван в Средиземно море, където проведе 4 сондажа в продължение на 2 години, включително и в спорната зона около Кипър. След завършване на работата си на юг, корабът премина подготовка от 1,5 месеца за новата си задача в истанбулското пристанище „Хайдарпаша“.

След като беше модернизиран, спуснатият на вода през 2011 г. в Южна Корея кораб понастоящем е сред петте съда в света от шесто сондажно поколение.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.