25 Ноември, 2024

Унгария сключи с "Газпром" договор за 15 години, част от газа ще идва по "Турски поток"?

Унгария сключи с "Газпром" договор за 15 години, част от газа ще идва по "Турски поток"?

Алексей Милер

Споразумението е за 4,5 млрд. куб. метра, с които ще си гарантира енергийната сигурност

Унгария е стигнала до споразумение с "Газпром" по условията на ново 15-годишно споразумение за доставка на газ, обяви външният министър Петер Сиярто след срещата си в Санкт Петербург с ръководителя на газовия гигант Алексей Милер, съобщава "Дневник".

Споразумението влиза в сила от 1 октомври и обемите може да бъдат предоговаряни след 10 г.

Става дума за 4,5 млрд. куб. м природен газ годишно, като 3,5 млрд. от тях ще идват от връзката със Сърбия, а останалият 1 млрд. - през Австрия.
Не се споменава изрично, че горивото ще бъде пренасяно по "Турски поток", но в момента това е единствената връзка за пренос на "Газпром" до Унгария.
На 1 октомври в България започва да работи компресорна станция, позволяваща нужния транзит, а справка в регистрите показва, че от същата дата се увеличава над 3 пъти резервираният капацитет за пренос през връзката при Зайчар и още повече техническият капацитет на тръбата.

Сиярто заяви още миналата седмица, че срещата му с Милер е най-важният акцент в понеделник, "за да не оставим отворен нито един въпрос за дългосрочното споразумение за купуване на газ, гарантиращо енергийната сигурност на страната ни".

Принципното споразумение между Москва и Будапеща бе постигнато през юни, съобщи тогава външният министър, защото в края на септември 2021 г. изтича сегашният договор.

Сподели:

Нетаняху одобри споразумението за прекратяване на огъня в Ливан

Източници, запознати с преговорите казаха, че разговорите изглежда се придвижват позитивно към споразумение.

Великобритания наложи санкции на още 30 кораба от сенчестия флот на Русия

Санкции са наложени и на двама руски застрахователи, помогнали за създаването на нелегалния флот

Ето ракетитите на Украйна: ATACMS, Storm Shadow и други възможности

Дори ако се разглеждат само ATACMS, има няколко модификации на тези ракети, които Украйна все още не е въвела в употреба.