Унгарското правителство стартира "национално допитване", което има за цел да "защити" страната от предполагаеми политики на Европейския съюз, включително от потенциалното членство на разкъсваната от война Украйна.
От 2015 г. насам националистическото правителство на министър-председателя Виктор Орбан често използва подобни анкети, подкрепени от широки мултимедийни кампании, за да претендира за легитимност на своите позиции и да атакува политиките на ЕС, предаде АФП.
Финансираното от данъкоплатците проучване - озаглавено "Национално допитване за защита на нашия суверенитет" - няма правна тежест.
Но на 10 ноември Орбан заяви, че ако правителството получи "потвърждение" на политиките си в анкетата, то ще може да продължи да "устоява" в битката си с Брюксел по отношение на миграцията, за която преди това той заяви, че има "ясна връзка (с) терористични актове".
За всеки от 11-те въпроса в анкетата анкетираните имат възможност да избират само от две алтернативи.
Във всички случаи, с изключение на един, първият вариант е да се подкрепи позицията на унгарското правителство и да се възрази срещу предполагаемата политика на ЕС.
Вторият вариант е да ги приемат.
Унгария редовно влиза в конфликт с партньорите на страната си от ЕС не само по въпросите на миграцията, но и по въпроси като независимостта на медиите и съдилищата и правата на ЛГБТ.
Правителството представи въпросите, включени в проучването, на страницата си във Facebook.
Почти всички са свързани с действителни или предполагаеми политики на ЕС, включително миграцията.
В един от въпросите на проучването се твърди, че "Брюксел иска да създаде мигрантски гета" в Унгария.
В друг се казва, че "безвъзмездните средства от Брюксел за палестинските организации са достигнали и до Хамас".
Нито едно от тези твърдения не е доказано.
Четири от въпросите в проучването са свързани със съседна Украйна.
Те засягат потенциалното членство на Украйна в ЕС, плана на блока да ѝ изпрати повече оръжия и да я подкрепи финансово, както и забраната на Унгария за внос на украински селскостопански продукти.
Будапеща е в обтегнати отношения с Киев по отношение на правата на унгарското малцинство в Закарпатския регион на Украйна.
От друга страна, Орбан поддържа тесни връзки с Кремъл, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
В последния въпрос на проучването се твърди, че "пари от Брюксел и от чужбина" се използват за оказване на влияние върху унгарската политика.
Управляващата партия "Фидес" обяви по-рано тази година, че подготвя законопроект за "защита на суверенитета на страната" срещу чуждестранна намеса.
Гражданите са помолени да върнат въпросника по пощата до 10 януари.
Скоро ще бъде възможно да го попълнят и онлайн, съобщи говорителят на правителството Александра Сенткирали във Facebook.
Това не е първата подобна общонационална анкета, която правителството на Орбан инициира относно предполагаеми политики на ЕС.
Миналата година Унгария проведе национално допитване относно санкциите на ЕС срещу Русия.
Само разходите за пощенски услуги и отпечатване възлизат на 2,7 млрд. форинта (7,7 млн. долара).
До края на кампанията анкетата беше върната от 1,4 млн. от осемте милиона гласоподаватели в Унгария, или 17,5 %.
Въз основа на техните отговори правителството твърди, че 97% от унгарците са против руските санкции. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства