27 Ноември, 2024

Заев: Последното предложение на ЕС гарантира македонските език и идентичност

Заев: Последното предложение на ЕС гарантира македонските език и идентичност

Зоран Заев

Най-важният въпрос – този за македонския език и македонската идентичност са гарантирани в новата Преговорна рамка и са приети и признати от ЕС, написа Зоран Заев на страницата си във Фейсбук. Ето пълният текст на становището на становището на бившия премиер на Република Северна Македония:

„Протоколът, който ще подпишат македонското правителство и българското правителство, разяснява пътя за преодоляване на отворените въпроси, които са разрешими. Изграждането на добри и приятелски отношения със съседите е от съществено значение за мира, стабилността и просперитета на регион като Западните Балкани. Затова ние от македонска страна и нашите колеги от българска страна трябва да работим заедно, за да затворим отворените въпроси.

В същото време е много важно да се запази напълно националното достойнство и на двете страни в преговорите. Приятелство се създава и изгражда, когато две страни взаимно се грижат една за друга, докато решават отворени проблеми.

От македонска страна има политици, за които съм сигурен, че ще поемат гаранции и ангажименти чрез тези разговори в бъдеще да представляват пълноценно и конструктивно нашите национални интереси.

Добрите отношения с всички наши съседи укрепват Западните Балкани, а сътрудничеството ни прави сериозен фактор като регион пред цяла Европа и пред света. Видяхме, че чрез приятелство и добросъседство, въпроси, които са били нерешени от десетилетия, дори векове, като напредъка, който постигнахме с Преспанското споразумение, членството в НАТО, но също така и реализацията на автокефалията на нашето македонско православие - Охридската архиепископия, са в процес на решаване. И в трите случая имаме пряко потвърждение на нашата местна македонска идентичност. Със започването на преговори с признат и безспорен македонски език в рамките на Европейския съюз ще получим още една победа за македонската идентичност.

Що се отнася до темите, свързани с недискриминацията и премахването на езика на омразата, важно е да се знае, че те се отнасят за всички общности в нашето мултикултурно общество и аз изобщо не виждам проблем в това. Напротив - смятам, че ние все още можем да постигнем нвапредък тук и без това да бъде изисквано от ЕС. За мултикултурното съжителство и за изграждане на едно и справедливо общество за всички - ние вече сме пример за мнозина, както в региона, така и в Европа и трябва да продължим да развиваме такива политики, да останем лидери в тази област, защото това носи само добро за нашия народ и за всички народи на Балканите.

Що се отнася до изпълнението на Договора за добросъседство с България и Преспанския договор с Гърция, аз съм убеден, че е много по-добре ние да седнем на масата за преговори с европейските институции и да сме тези, които, казано на македонски, изискват пълно изпълнение и на двата договора, в които македонският език и македонският народ не се подлагат на съмнение. Свидетели сме, че Европа проявява разбиране към историческото ни право на самоопределение.

Като се има предвид, че това не е последното предизвикателство пред членството ни в ЕС и че много преговорни глави чакат да бъдат затворени, смятам, че в този момент за нас е много важно България да потвърди, че няма да поставя нови двустранни проблеми в бъдещето и че приема да се посвети на съвместното изграждане на приятелство и добросъседство.

Друга съществена част от френското предложение е включването на българи, хървати и черногорци в конституцията. Това е стъпка, която трябва да направим и която по никакъв начин няма да навреди нито на държавата, нито на обществото ни, нито на която и да е общност в страната ни. Вече имаме седем етнически общности в нашата Конституция. С конституционните промени ще има 10 етнически общности. Само от злоба, заради лоши намерения или заради лична политическа изгода някой може да бъде против вписването на три нови етнически общности в Конституцията. Противопоставянето на мултикултурализма е противопоставяне на европейската интеграция на нашата родина.

Членовете на трите етнически общности, макар и значително по-малобройни, все пак са равноправни граждани на Северна Македония, които са родени и живеят тук заедно с всички нас и имат право на самоопределение - нещо, с което се гордеем като държава, която зачита това им право. Това предизвикателство трябва да бъде прието и да продължим пътя към пълноправно членство в ЕС.

Очаквам конструктивни консултации и подкрепа за това предложение от всеки отговорен политик и гражданин в страната. Това предложение вече е подкрепено от цяла Европа и опитът ни учи, че всяко следващо предложение вероятно ще бъде по-трудно за приемане. Ако ние искрено сме за членство в ЕС, тогава моментът е сега, сега трябва да го покажем на дело и да завършим този процес възможно най-скоро. И всички знаят, че нашият македонски народ никога не е получавал нищо лесно, той се е борил за своята държавна и духовна независимост и се е борил с умни и мъдри решения”./БГНЕС
Сподели:
The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление