7 Април, 2026

Започна разполагането на ракетния комплекс "Пейтриът" в Полша

Започна разполагането на ракетния комплекс "Пейтриът" в Полша

Германската армия ще започне подготовка за разполагането на зенитно-ракетен комплекс "Пейтриът", съобщи ДПА, цитирана от БТА.

Германия предложи на Полша въпросното военно оборудване, за да защити въздушното си пространство, след като миналия месец заблудена украинска ракета падна на полска територия и уби двама души.

Предложението на Берлин обаче предизвика скандал, след като Полша заяви, че за сигурността ѝ ще бъде по-добре Германия просто да изпрати зенитно-ракетни комплекси директно в Украйна.

Германия възрази и изтъкна, че нито един член на НАТО не е изпратил "Пейтриът" в Украйна и че системата досега е била разгръщана единствено за защита на територията на алианса.

Произведената в САЩ система може да поразява вражески самолети, тактически балистични ракети, както и крилати ракети, а обхватът ѝ е повече от 60 километра.

След задочни разговори между Берлин и Варшава миналата седмица полските власти приеха условията на германското правителство.

Във вторник в Полша ще пристигне екип на германското военно разузнаване, който да намери подходящо място за оборудването, твърдят източниците ДПА.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп с лични нападки към Макрон, френският лидер му отговори с „достойнство“

Тръмп с лични нападки към Макрон, френският лидер му отговори с „достойнство“

По повод саркастичните думи на американския президент, че съпругата на френския му колега се отнася много зле към него, Макрон каза - „не бяха елегантни и не бяха на ниво“

Зеленски настоява за примирие преди Великден, Кремъл отговори хладно

Зеленски настоява за примирие преди Великден, Кремъл отговори хладно

По думите на украинският президент за Русия няма нищо свещено, всички периоди за тях са еднакви

Поразиха нефтохимически комплекс в Саудитска Арабия

Поразиха нефтохимически комплекс в Саудитска Арабия

„Атаката предизвика пожар в заводите на SABIC в Джубайл. Звуците от експлозиите бяха много силни“