11 Февруари, 2026

Заради скандал приближен на Урсула фон дер Лайен се отказа от назначение в ЕК

Заради скандал  приближен на Урсула фон дер Лайен се отказа от назначение в ЕК

Маркус Пипер, снимка: Европейски парламент


Германски депутат обяви в понеделник, че няма да поеме пост в Еврокомисията, след като заради назначението му председателката на институцията Урсула фон дер Лайен стана обект на критики на фона на стремежа си към втори мандат на поста.

В края на януари Маркус Пипер, евродепутат от ЕНП, партията на Фон дер Лайен, бе номиниран за високоплатена позиция като посланик на ЕК за малките и средни предприятия.

Фурор избухна след назначението насред твърдения, че две дами са били пренебрегнати за позицията, въпреки че били доста по-квалифицирани.

Председателката на Европейската комисия уважава и същевременно съжалява за решението на Маркус Пипер да откаже позицията за пратеник за малките и средни предприятия на ЕС от 16 април, както беше планирано, се казва в съобщение на Комисията.  Самият Пипер е заявил пред "Ханделсблат", че няма да може да работи с еврокомисаря по вътрешния пазар Тиери Бретон.

Припомням, подписването на договора с Пипер предизвика остри въпроси. За отговори от самата фон дер Лайен настояха еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон, на икономиката Паоло Джентилони, върховния представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел и еврокомисаря по заетостта Никола Шмит.  Според медийни спекулации, назначението му се обвързваше с подкрепата на германските християндемократи за втория мандат на Фон дер Лайен начело на Комисията.

В изявлението се казва още, че Пипер е доказан експерт по малките и средни предприятия и е победил в процедура от няколко етапа. Автономността на всяка европейска институция при назначаването на висши официални лица трябва да се зачита. Затова председателката реши да замрази повторното провеждане на процедурата за избор на пратеник за малките и средни предприятия до след изборите, се подчертава в документа.
Сподели:

Коментари (0)

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Американски законодатели настояват Лътник да напусне кабинета на президента Доналд Тръмп, след като документи, разсекретени от Министерството на правосъдието, противоречат на по-ранните му твърдения,

Матю Уитакър: САЩ очакват от съюзниците закупуване на нови оръжия за Украйна

Матю Уитакър: САЩ очакват от съюзниците закупуване на нови оръжия за Украйна

Той също така отбеляза, че документите за гаранции за сигурността на Украйна са почти готови, но остава нерешен един въпрос преди подписването им

 Fox News: Тръмп оказва стратегически натиск върху Русия

Fox News: Тръмп оказва стратегически натиск върху Русия

Пенсионираният генерал от Военновъздушните сили на САЩ Брус Карлсън заяви това