Коалиционни партньори на ГЕРБ трябва да са партии от семейството на ЕНП, каза във Варна Румяна Бъчварова, член на Изпълнителната комисия на партията и зам.-министър председател по коалиционната политика в оставка. Тя уточни, че това е нейна лична позиция, която е изразила и при попълването на вътрешнопартийното допитване, което тече в момента. Бъчварова не изключи на 100% и възможни други варианти на съвместно управление на ГЕРБ с други партии след бъдещите парламентарни избори.
Освен ГЕРБ, членове на Европейската народна партия (ЕНП) са СДС, Движение "България на гражданите" (ДБГ), Демократическа партия (ДП) и Демократи за силна България (ДСБ).
Тя посочи, че анкетата за евентуални допустими коалиционни партньори на ГЕРБ след изборите е един добър подход за да се види състоянието на структурите по места.
„Ние сме голяма партия. Ние натрупахме и опит. 10 години са много за българска политическа партия. Това да се проверят по този начин нагласите ще помогне изключително много на предизборната кампания“, посочи Румяна Бъчварова. Според нея е разликата от 2% между ГЕРБ и БСП, която показват последните социологически проучвания, е по-значителна.
„Данните са събирани по време на Новогодишните празници, между 27 декември и 5 януари. Лично аз като социолог до преди 7-8 години не съм разчитала на резултати, събирани в този период, известно е, че тогава настроенията са по-особени. Чувстваш се щастлив от празниците и от подаръците, които получаваш“, обясни тя.
"Теоретично е възможно да се коалираме отново с РБ. Не е без значение в какъв състав ще се явят Реформаторите, там нещата са динамични, както и с какви цели и принципи", каза друг вицепремиер в оставка Томислав Дончев по Канал 3.
"Българското общество е до голяма степен разделено, има различни политически настроения. Въпреки самочувствието на най-голямата и най-силна политическа сила, напълно е възможно да се мисли за някакъв коалиционен формат", допълни той.
Дончев смята, че "коалиция с БСП звучи изкусително, но не виждам потенциал за съгласие по темите за данъчната система, за ролята на държавата в икономиката, за технологията на политиката и за енергийните проекти". Той обърна внимание, че където в Европа се прибягва до такъв вариант, за да се опонира на появилите се несистемни играчи с популистки профил това много често води до нова енергия именно в популистките партии.
"На избори се явяваме сами. Не търсим предизборни коалиции", каза още вицепремиерът в оставка.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас