Доверието между банковите институции и обществото е доведен до крехко разрушение. Гражданите нямат доверие в държавата – горяха пирамиди, финансови далавери, кредитни милионери, магистрати и политици забогатяваха от корулция, но няма осъдени. Това обяви по Нова ТВ бившият шеф на комисията по досиетата Методи Андреев. Той твърди, че в тази банкова криза има много политика – депутат на ДПС, Цветан Василев станал с помощта на политици банкер. За това недоверието към политиците се прехвърля върху тези институции.
Последната година ние живеехме в един измислен свят – в късния социализъм на Станишев. Защо стана късо съединение в КТБ – защото двама съдружници Пеевски и Василев влезнаха в конфликт, а държавата застана на страната на единия и започна да обслужва интересите му. КТБ беше случайна банка, но властта имаше към нея неслучайно отношение. България да помисли за така наречения платинен регистър на фирмите. Чистите фирми да получават обслужване и кредити при облекчени условия, настоява бившият син депутат.
Тити Папазов пък е категоричен, че държавната машина беше активна за спасяването на втората банка - ПИБ, а за прървата – КТБ е била пасивна. Прокуратурата си изигра ролята – арестуваха уж килъри, почнаха проверки в банката КТБ, и след дни ги пуснаха и се извиниха. За двете банки има различно отношение на държавата. Прокуратурата и шефът на БНБ са пристрастни и заеха позиция, а това е престъпно отношение, гневи се Папазов.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."