Александър Йорданов
Литературата е велик учител. Навремето комунистическият поет Георги Джагаров видя България като земя, колкото „една човешка длан”. И добави, че повече от това не ни е нужно. Преведено на политически език – нямаме териториални претенции към други държави. Било, каквато било – длан сме. През 1981 г. това стихотворение излезе в СССР в превод на Роберт Рождественский в книгата „Времена года”.
Казват, че руснаците обичат да четат поезия. Затова и приемам, че са прочели още тогава творбата на българския комунистически поет. Но каква поука откриват в нея за собствената си държава? Тя се е опнала като крава на поляна, разпростряла се е на огромна територия. Не длан, а цяло дланище. А очите на руснака продължават да греят с алчна ненаситност. Ламтят те за още и още територии.
Защо е тази алчност?
Защо не вземат акъл поне от един български комунистически поет, като от мен акъл не искат да вземат? Как да им го кажа по-културно – и Крим да върнат, и Донбас и Луганск да оставят намира, и от Осетия и Приднестровието да се изнесат, пак много територия ще имат, пак полегнала крава на поляна ще си останат.
Спомняме си за Еньо от повестта „Земя” на Елин Пелин – алчност, алчност и духовна съсипия. Еньовци са днес руските политици. Бас слагам, обаче, че между тях няма и един, който да е чел Елин Пелин. А какво благородно влияние би имала нашата хуманна българска литература върху дивата руска политическа душа? А?
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."