С голяма избирателна активност и огромно мнозинство хората в Трън отхвърлиха „общинският съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми”.
Общо 92,9% от гласувалите се противопоставят на добива на злато на територията на общината, показват резултатите от паралелното преброяване на Инициативния комитет срещу добива за метали, съобщава "Фокус".
Избирателната активност достигна 59,7%, при минимален праг, за да бъде признат референдумът за валиден, от 40%.
До урните отидоха над 2000 души.
Всички 21 избирателни секции започнаха и приключиха работата си навреме, а изборният процес премина без сигнали за нарушения.
Решението за референдума бе взето на заседание на Общински съвет - Трън, проведено на 21 април 2017 г., във връзка с предложението за инвестиционно намерение и предстоящата експлоатация на находищата на ценни метали в общината и вследствие на създаденото обществено напрежение по темата.
Резултатите от допитването могат да бъдат обжалвани от инициатора на референдума или от областния управител в срок от 7 дни след оповестяването им.
Референдумът се проведе след като Административният съд в Перник отхвърли жалбата на областния управител срещу решението на общинските съветници да се допитат за мнението на хората в общината.
Инвестиционното намерение за добив на злато в района беше заявено от “Евромакс сървисиз” ЕООД. През септември миналата година в Общинския съвет на Трън беше внесена подписка с 1300 подписа в подкрепа на инвестицията. След проверка на ГРАО обаче се оказа, че много от подписите не са валидни. А общинският съвет на Трън единодушно реши да проведе местен референдум за проблема.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит