28 Март, 2026

"Афис" отчита 7.5% активност за рефередума

"Афис" отчита 7.5% активност за рефередума

След 10 ч. избирателната активност е около 7,5 % за референдума. Това е в пъти по-висока активност от тази на предишния референдум, заяви пред БНР Стефан Георгиев от агенция „Афис”.

Забелязва се и по-висока активност за местните избори – около 9% към 10 ч. тази сутрин, добави още Георгиев. От гласувалите за местни избори, 88% са гласували и за референдума. 99% от гласувалите за референдума, са гласували и за местна власт. Тоест вотът за местни избори е по-популярен от този за референдума, направи прогноза Георгиев.

За София, Пловдив, Варна и Стара Загора избирателната активност започва да се покачва. В различните градове активността е между 4 и 8%, заяви Петър Живков от МБМД.

Нашите данни са от малко по-късно време. Около 11% е избирателната активност за Шумен, 12% за Бургас, Благоевград и около 9% за Видин. Активността се движи в очакваните за този тип избори рамки. Това е активността за местния вот. Активността за референдума се движи на малко по-ниски нива от това, каза Първан Симеонов от "Галъп", като подчерта, че данните са от по-късно време от тези на МБМД.

Увеличават се сигналите за нарушения в изборния ден, които се получават в ЦИК. Основният сигнал е от крумовградско село, където в бюлетината липсваше единият от кандидатите за кмет и се наложи да се отпечатват нови.

Сподели:

Коментари (0)

 Асен Василев: Радев е един страхлив лицемер! Лъже, нагажда се, в листите му има агенти на ДС

Асен Василев: Радев е един страхлив лицемер! Лъже, нагажда се, в листите му има агенти на ДС

„Навръх Коледа 2024 г. се подписва предварителното споразумение за „Боташ“, лично договорено от Радев. Оттогава всеки от нас плаща 50 евро през сметките си за ток и газ и ще плаща още 10 години“, заяви той

Заради лошото време отлагат официалния старт на мотосезона

Заради лошото време отлагат официалния старт на мотосезона

Началото на сезона трябваше да бъде даден днес в 10:00 часа с водосвет на площад "Княз Александър I Батенберг" и да продължи с мотошествие до резиденция "Бояна".

Трайков: Мерките ни имат за цел да предотвратят инфлационни процеси в България

Трайков: Мерките ни имат за цел да предотвратят инфлационни процеси в България

Министърът посочи, че през седмицата са проведени срещи с браншови организации и институции за анализ на възможните мерки, като е търсен баланс между разходите за тях и очаквания ефект.