Вчера прокуратурата потвърди, че въпреки мораториума върху строежа на проекта „Белене" в края на март миналата година, е продължило плащането към фирмите, с които са сключени договори за строителен надзор. От държавното обвинение дават обяснение за хода на събитията, довели до акцията „Белене" в края на миналата седмица. При нея бяха задържани и двама бивши изпълнителни директори на НЕК. Засега прокуратурата не е повдигнала обвинения, съобщи Дарик.
В началото на август тази година в Софийската градска прокуратура е постъпил доклад от ДАНС за извършени от длъжностни лица злоупотреби в областта на енергетиката и по-конкретно - при изпълнение на проекта за изграждане на АЕЦ „Белене", които злоупотреби са нанесли крупни имуществени вреди на страната.
Въз основа на съдържащите се в доклада на 9 август Софийската градска прокуратура е образувала досъдебно производство срещу неизвестен извършител за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Предмет на разследване е и евентуално извършено престъпление по чл. 219 от Наказателния кодекс - умишлена безстопанственост.
От прокуратурата припомнят, че на 29 март миналата година с решение на Министерския съвет е наложен мораториум на проекта за изграждане на АЕЦ „Белене", което по същество означава спиране на всякаква дейност, свързана с реализацията му.
В рамките на проекта са сключени договори за осъществяване на строителен надзор с дружествата „Уорли Парсънс" и „Риск Инженеринг". Въпреки че съгласно клаузите в тези договори изрично е отразено, че решенията на държавни органи (в случая наложеният мораториум) се явяват форс мажорни обстоятелства, при настъпването на които страните по договорите се освобождават от задълженията си, двама от бившите изпълнителни директори на НЕК ЕАД не са предприели процедура по спиране на плащанията. Така през следващите близо година и половина, въпреки отпадналото основание за плащане, по сметките на дружествата „Уорли Парсънс" и „Риск Инженеринг" на Богомил Манчев са били преведени суми в размер на около 950 000 ерво на месец, за извършване на строителен надзор по проект, който по същество е спрян.
На 19 септември тази година в Софийската градска прокуратура е постъпил нов доклад от ДАНС, в който е посочено, че са предприети действия по укриване и унищожаване на уличаващи документи. Това е наложило незабавно провеждане на операция на следващия ден, в хода на която са били извършени претърсвания и изземвания от офисите на „Уорли Парсънс", „Риск Инженеринг" и НЕК ЕАД. Целта е да се обезпечи приобщаването към материалите по делото на нужните документи, отнасящи се към предмета на разследването.
В хода на операцията са били задържани за 24 часа бившите изпълнителни директори на НЕК Иво Лефтеров и Крум Анастасов и изпълнителният директор на „Уорли Парсънс" Събин Събинов.
Засега по делото няма повдигнати обвинения. Предстои анализ на огромното количество информация и документи, събрани в хода на проведената в петък операция. След запознаване с иззетата документация и детайлният й анализ, ще бъде взето решение за хода на по-нататъшните процесуално-следствени действия от страна на прокуратурата.
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"