За поредна година България се сочи като най-бедна в ЕС и като причини се посочват недостатъчната защита на собствеността, тежките административни процедури, прекомерното регулиране на частни взаимоотношения и високото ниво на корупция.
„Изглежда държавата се е изгубила в стремежа си да налага равенство и осигурява благоденствие, а е загърбила основните си функции - да осигурява ред, сигурност и справедливост", коментираха от Института за пазарна икономика.
Експертите посочиха още, че реформите в България обикновено се посрещат със страх и опозиция. Според икономистите на ИПИ, въпреки че България е далече от най-добрите и богати икономики, може и трябва да стане по-добро място за работа и живот и те предлагат как.
Институтът е разработил пакет от 84 мерки, които да доведат до растежа на икономиката и повишаване на благосъстоянието. Сред тях основно място заемат образователната реформа, премахването на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове, както и на държавните субсидии и на данъците с ниска ефективност.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас