24 Ноември, 2024

Български и румънски евродепутати заедно срещу мониторинга на ЕК

Български и румънски евродепутати заедно срещу мониторинга на ЕК

Евродепутатите от България и Румъния се обявиха твърдо за отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка, т. нар. „мониторинг”, на България и Румъния по време на заседание на Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент. Това съобщиха от пресцентъра на пресофиса на евродепутата Илияна Йотова. 

Организатор на дискусията бе бившия министър на правосъдието и настоящ евродепутат Моника Маковей, а темата за обсъждане бе изпълнението на условията по Механизма. Присъстващи бяха Катрин Дей, генералният секретар на Европейската комисия, бившият министър на правосъдието Зинаида Златанова, зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева, представители на неправителствения сектор и български и румънски евродепутати. 

„Мониторингът вече не дава положителен резултат а годишните доклади за напредъка в двете страни все по-малко интересуват гражданите. Нуждаем се от общоевропейско законодателство за борба с корупцията и организираната престъпност. Това са проблеми, които, за съжаление, се срещат в повечето от държавите членки в ЕС. Самата природа на организираната престъпност е трансгранична и борбата с нея не може да се води само в една или две държави. С бързи темпове Европейската комисия трябва да прекрати Механизма и да предложи общоевропейско законодателство за борба с корупцията и организираната престъпност. Днешната дискусия показа, че мониторинга се използва за политически битки между партиите в България и Румъния, а не за постигане на реален напредък”, каза Илияна Йотова по време на заседанието. 

Нейната позиция за отпадане на Механизма бе споделена от мнозинството от присъстващите български и румънски евродепутати. Георги Пирински наблегна на това, че България е сред държавите с най-висок резултат в спазване на бюджетната дисциплина и ниво на публичния дълг, но това не се отчита от гледна точка на високата социална цена. 

„В България има много ниски доходи в сравнение със съседните с държави при това даже не държави членки на ЕС и това не може да бъде игнорирано, когато се говори за нивото на корупция и възприемане на проблема с корупцията след като хората търсят начини за оцеляване”, каза той.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство