Българският евродепутат Николай Бареков съобщи, че лично ще стартира процедура срещу енергийните монополи в Европейския парламент. Това ще стане днес следобед по време на заседание на комисията по енергетика, на която той е член.
„Лично ще поискам отговор от Комисаря по енергетика Марош Шефчович дали ще има ли нарушение на европейските процедури, ако българското правителство реши да прекрати енергийните монополи на ЕРП-тата. Ще поискам от Комисаря Маргрете Вестегер, която отговаря за конкурентния пазар в ЕС, да се стартира разследване на монополното положение на дружествата и да отговори дали липсата на либерализиран пазар за частни клиенти и нарушаването на потребителските права не е достатъчно основание за разваляне на договорите“, обясни евродепутатът.
Още на 3 септември Бареков сезира председателя на енергийната комисия Йежи Бузек за нарушаването на потребителския и граждански интерес, заради господстващото положение на ЕРП-тата. В писмото до Бузек се казва, че електроразпределителните компании оказват системен натиск за повишаване на цената на дневната и нощната електроенергия за битовите абонати. „Дружествата са единствените доставчици на енергия в България, оперират на географски принцип и по този начин монополизират пазара. Това оставя потребителите без избор и противоречи на европейската нормативна база, която защитава потребителските права. Така ЧЕЗ, ЕВН и Енерго Про нарушават европейските правила и се възползват от монополното си положение”, алармира Бареков.
Очаква се заседанието на Комисията по енергетика да започне след 16.30 часа.
По-рано днес българският евродепутат ще бъде на среща с Кристалина Георгиева, заедно с с ръководството на Европейските консерватори и реформисти в Европейския парламент, начело с председателя на групата Саид Камал и членовете на Изпълнителното бюро, в което участва и Бареков. Наред с проблемите за бъдещето на ЕС, той ще повдигне и въпроса за мониторинговия доклад на ЕК за напредъка на България.
Според мен със сегашните си констатации в доклада Комисията даде на страната ни период от 9-10 месеца до следващия доклад, в който да стартира и проведе по-голяма част от реформите във връзка с борбата с корупцията, монополите, засегнатите права на българските потребители и съдебната система. Оценка на Комисията, която отново поставя България на последно място в Европейския съюз, но все пак е по-благоприятна от предишните и й дава шанс и кредит на доверие. Това е шанс, който министър-председателят Бойко Борисов, който е легитимната фигура в очите на ЕК, не трябва да изпуска. Надявам се той да успее да стартира и проведе реформите, макар не всички членове на това правителство и партии в парламента биха искали те да станат факт, посочи още лидерът на ББЦ.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.