5 Декември, 2024

Бизнесът и синдикатите поискаха надзор за банката на Цветан Василев

Бизнесът и синдикатите поискаха надзор за банката на Цветан Василев

Надзорен комитет, в който да участват доказани експерти в санирането на банки, юристи и други, да стабилизира КТБ, предлагат национално представените организации на работодателите и синдикатите у нас. Днес представителите на организациите са изпратили открито писмо до президента, премиера, председателя на КФН, както и до парламентарно представените партии с исканията си за подобряването на ситуацията около КТБ. В него организациите отбелязват, че БНБ, Комисията за финансов надзор и правителството са излъгали обществото, че банката ще отвори врати на 21 юли. Институциите са показали, че не могат да се справят със ситуацията и затова е искането и за новия надзорен комитет, се казва в писмото, подписано от ръководителите на КНСБ, КТ "Подкрепа", АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че са обсъдени и конкретни имена на експерти, които да влязат в този комитет, но отказа да коментира конкретни номинации.
Организациите искат спешна среща с Управителния съвет на БНБ, на която да изложат предложенията си, сред които са да се търси съдействие от настоящите инвеститори за стабилизиране на банката, както и да се предложи на най- големите вложители да станат акционери. "Трябва да се търсят и нови инвеститори в КТБ", обяви Васил Велев от АИКБ.
Синдикатите и работодателите искат да бъде намерено пазарно решение за КТБ, а не да се използват парите на данъкоплатците за спасяването на банковата група. Част от решението за цялата ни банкова система е България да влезе Европейския банков съюз, допълниха още представителите на организациите.
"Няма да приемем банковата група КТБ да бъде разпокъсана и разпродадена", заяви категорично Пламен Димитров.
Организациите посочиха и проблема с блокираните сметки на структуроопределящи фирми, болници и училища. Има опасност от загуба на хиляди работни места, като само във военното производство застрашени са 25 хил. работни места.

Работодателите и синдикатите са готови за съвместни протестни действия, ако "не се спазва или подменя българското законодателство", посочи Огнян Донев от КРИБ. Пламен Димитров допълни, че протести ще има и ако досегашните искания на работодателските и синдикалните организации, особено в здравната система, не бъдат изпълнени. Председателят на Българската стопанска камара Сашо Дончев коментира, че българите трябва да си върнат държавата и че моментът за протести дори е презрял.

Бизнесът и синдикатите не казаха кога изтича срокът на ултиматума, но заявиха, че всеки момент могат да започнат едночасови предупредителни протести в цялата страна.
"Констатираме тъжни неща и това, което ни обединява (работодатели и синдикати, бел. ред.) е опасението за сигурността на държавата", коментира още и президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
Ето го и пълния текст на отвореното писмо за разрешаване на проблемите в Корпоративна търговска банка и преодоляване на последиците за банковия сектор, което е адресирано до президента Росен Плевнелиев, премиера Пламен Орешарски, управителя на БНБ Иван Искров, председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев и ръководствата на парламентарно представените политически партии:

"Преди месец компетентните власти дадоха дума, че на 21 юли 2014 г. банковата група на Корпоративна търговска банка ще възобнови операциите си и нейните клиенти, голяма част от които са членове на нашите организации, ще разполагат с парите си. Гаранция за това даде Българската народна банка, подкрепиха я правителството, Комисията за финансов надзор и политическите лидери, свикани от президента на републиката.

Днес ние знаем, че те вкупом ни излъгаха – двете поставени под особен надзор банки от групата на КТБ не отвориха.

Затова сме принудени с болка да констатираме очевидната некомпетентност на компетентните власти. Затова настояваме независимо от квесторите, назначени да упражняват особен надзор върху банковата група Българската народна банка незабавно да учреди надзорен комитет (steering commitee), в който да вземат участие действително компетентни и опитни в санирането на банкови институции професионалисти.

В този комитет трябва да се включат както независими авторитетни банкери, финансисти и юристи, представители на всички заинтересовани в оздравяването на банковата група лица – различните класове вложители, кредитополучатели, облигационери, досегашни акционери и потенциални инвеститори.

Задачата на надзорния комитет е да състави и представи на заинтересованите страни честен и обективен информационен меморандум и да предложи финансово обосновано и цялостно решение за оздравяване и реструктуриране на банковата група, което да отчита и балансира законните интереси на всички засегнати (структуроопределящи фирми, болници, училища, държавни органи, общини, пенсионери и др.). Невъзможността да се ползват средствата ще доведе до фалити, неизплащане на работни заплати и загуба на хиляди работни места. Само фирмите от военно-промишления комплекс ще загубят над 25 000 работни места.

Целта на комитета е на базата на договорно и доброволно споразумение между заинтересованите страни да се постигне възможното максимално бързо възстановяване на дейността на банките и в максимална степен съхраняване на стойността на вложените в банковата група депозити, вземанията на кредиторите и на правата на акционерите. Това е обичайната и добре позната световна практика. Създаването на Надзорния комитет не освобождава от отговорност компетентните лица и институции.
Ние настояваме още незабавно да започнат преговори за влизането на България в Европейския банков съюз.
Ние настояваме за пазарно решение на финансовите проблеми на банковата група КТБ, което не трябва да бъде за сметка на българския данъкоплатец и държавния бюджет. В същото време предупреждаваме, че няма да приемем банковата група да бъде безнаказано разкъсана и разграбена, а вложените в нея пари на нашите членове и всички останали клиенти да бъдат присвоени, загубени или разхитени.
Българските власти и политици доказаха, че не могат да се справят с финансовия проблем, пред който сме изправени. Време е да дадат възможност на професионалистите, на самите потърпевши и заинтересовани инвеститори да решат проблема по единствения начин, който ни е останал – по метода на неволята.
Настояваме за незабавна среща с Управителния съвет на БНБ във връзка с решаването на проблема."

Сподели:
Радев обяви, че прави политически проект, видя се спасител в аварийна ситуация

Радев обяви, че прави политически проект, видя се спасител в аварийна ситуация

Не може да се чака и да се надяваме само определен брой хора да вземат решенията, коментира политическата ситуация държавният глава пред студенти от УНСС

Цветанка Андреева: ПП допуснаха груба стратегическа грешка – ампутираха проевропейското мнозинство

Цветанка Андреева: ПП допуснаха груба стратегическа грешка – ампутираха проевропейското мнозинство

Президентът Румен Радев ще продължи да подклажда огъня в НС, защото има полза от кризата, между ПП и ГЕРБ има стратегически сблъсък

Андрей Райчев: Борисов може да използва лидерът на ДПС-НН, но няма да съюзи ГЕРБ с него

Андрей Райчев: Борисов може да използва лидерът на ДПС-НН, но няма да съюзи ГЕРБ с него

Социологът оприличи положението на ПП-ДБ с парадокса на Буридановото магаре