Днес президентът Румен Радев пристъпи комплексите и страховете си и направи заявление да участва на следващите избори с проект, който ще афишира пред обществото като необходим и неизбежен.
На среща със студенти в УНСС Радев заяви:
Навсякъде ме питат дали няма да направя нещо да променя обстановката в страната. Правя всичко каквото мога като президент. Доверието в институциите, както и в сегашния политически модел е на изчерпване, изтъква президентът.
Той сравни парламентарния блокаж, който 51-ото Народно събрание изпитва вече четири седмици с невъзможността да избере председател, с „минаване на държавата в авариен режим“.
Пред студентите Радев и описа и полетна диаграма:
„При аварийна ситуация самолетът при всички положения ще бъде загубен, въпросът е дали екипажът ще бъде спасен. Защото следващият праг е катастрофалната ситуация – там и самолетът, и екипажът са загубени. Въпросът е дали между аварийната и катастрофалната ситуация екипажът ще вземе мерки да издърпа ръчката на катапулта. Не знам ние къде се намираме в тази диаграма, но аз не случайно казах, че не може да се чака и да се надяваме само определен брой хора да вземат решенията“, коментира Радев, цитиран от БГНЕС.
От думите му несъмнено става ясно, че той вижда себе си като спасителя в аварийната ситуация. Бъдещият му политически проект вероятно е на ход. Радев е изкусен от жаждата за пълна политическа власт, не подозирайки че така ще изразходва своята потенциална електорална енергия и много скоро ще бъде изхвърлен от политическата орбита.
Радев изрази очакване политическите партии и българският парламент да проявят разум и мъдрост и да застанат на висотата, която хората очакват от тях.
Президентът засегна и темата за конфликта в Украйна, като повтори част опорките, които обичайно застъпва, когато коментира войната, разпалена от Путин и неговия режем.
Дипломацията трябва да върви преди бомбите и ракетите, а не след тях да потушава последствията. Това каза президентът Румен Радев на лекция в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София, посветена на перспективите и предизвикателствата пред младите хора. Държавният глава отговаря на въпроси на студенти и беше попитан за войната в Украйна и Близкия изток.
Аз съм убеден, че могат да бъдат прекратени бойните действия при наличие на ясна политическа воля и даване на път на дипломацията, а не само на амбициозни политици и генерали. Основната ценност на дипломацията е, че тя трябва да предотвратява конфликтите. През последните години все повече нарушаваме този принципи и това е защото, според мен, животът престана да бъде основна човешка ценност, коментира държавният глава.
До момента се активираха само два инструмента – военният и икономическият, но дипломацията оставаше на заден план. Дори Украйна още първите месеци след началото на войната прие закон, с който забранява преговорите с отсрещната страна. Виждате сега какво стана – и самата Украйна вече иска дипломации и преговори, каза Радев.
Според президента във войната в Украйна се взеха безкрайно много грешни стратегически решения, а цената вече е почти милион убити и осакатени. Първата стратегическа грешка беше на руската страна - те подцениха волята на украинския народ да се съпротивлява и да се бие за своята свобода, коментира държавният глава.
Президентът посочи като стратегически грешки очакванията, че под натиска на санкциите руската икономика ще рухне, както и твърденията, че Русия свърши ракетите и снарядите. Сега признанията и на генералния секретар на НАТО, са, че Русия произвежда три-четири пъти повече муниции и военно оборудване, каза Румен Радев.
Време е за дипломация. Аз уважавам един от най-големите дипломати на 20-ти век Кисинджър, който още в първите месеци излезе с ясен план - "да, тези територии ще останат, но останалата част от Украйна ще има правото да бъде свободна, демократична държава, член на Европейския съюз и НАТО". Кисинджър беше тотално критикуван, а сега всички се връщат към неговия план, заяви президентът.
Така президентът за пореден път се опита да внуши, че единственият път за прекратяване на войната е с дипломация. Но той пропусна да каже най-важното – че под думата дипломация Путин и режимът му разбират да става така, както те искат, а всички други да се съобразяват безропотно с тях.
Още от България
Цветанка Андреева: ПП допуснаха груба стратегическа грешка – ампутираха проевропейското мнозинство
Президентът Румен Радев ще продължи да подклажда огъня в НС, защото има полза от кризата, между ПП и ГЕРБ има стратегически сблъсък
Андрей Райчев: Борисов може да използва лидерът на ДПС-НН, но няма да съюзи ГЕРБ с него
Социологът оприличи положението на ПП-ДБ с парадокса на Буридановото магаре
Новото поколение припознава Пеевски, той ще продължава да расте
Борисов винаги е имал два крака и той е трябвало да балансира на тях, той търси легитимация през западните либерали, коментира Първан Симеон