Като доцент губя все повече детайли. Има много неща, които, като ги следиш, се виждат, но вече при мен не са толкова съществени, заяви в предаването "Още от деня" на БНТ социоложката Мира Радева, която стана доцент.
Не виждам енергията, която е нужна за реформа, отговори тя на въпрос на водещия дали ще успеят управляващите да прокарат реформите. "Една глобална система изисква много колективна воля и колективна енергия, уви, аз не я виждам в това общество и това е много тъжно", каза доц. Радева.
Според нея, една от големите спънки в съдебната система е непрекъснатата промяна в законите, подзаконовите актове и начините за приложението им. "Ние сме страната, която непрекъснато произвежда някакви промени. Накрая законът се превръща в една джунгла. Стига се до парадокс, че едни и същи уж хора, с една и съща уж позиция се позовават на различни текстове и взимат абсолютно противоречиви и противоположни решения. Колкото повече правим уж закони, толкова повече се ражда естествената съпротива. Защото всеки юрист и гражданин се губи в тази джунгла. Всеки може да намери някакъв аргумент за решението си в една или друга плоскост", посочи социоложката.
"Политическите партии, които подкрепят правителството, го правят само и единствено защото не са наясно какво ще се случи с тях", допълни тя. Според нея, управляващите сега имат интерес да запазят позициите си, най-малкото за да се утвърдят като сериозни партии.
Когато говорим за съдебна реформа, трябва да се целим към качествени промени, а това се постига с други средства, но не и с промяна на Конституцията или разделянето на ВСС на две камери. Подобряване на качеството на правосъдието е далече, коментира другият събеседник в студиото, политическият анализатор Борислав Цеков.
"Опозицията не е настъпила достатъчно педалите и не натиска управляващите. Все още не е влязла във форма. За това си има обективни причини, но натискът е в интерес на държавата, защото управляващите трябва да се натискат по устав, за да се достигне до ясна визия какво ще се прави в държавата", каза Цеков. "Влизаме в ера на застой, защото думата реформи вече се изпразни от смисъл и нищо не се прави, за да се промени България", допълни той.
Според него, налице е свръхпреяждане с власт от страна на Реформаторския блок. "Нека си припомним, че се оплаквахме от ДПС, а сега го виждаме и при реформаторите", каза бившият царист.
Борислав Цеков прогнозира,че управляващото мнозинство може и да оцелее цял мандат, но от това държавата няма да спечели, защото липсват реални качествени промени и политики. Мозаичната коалиция затъва в тресавището от взаимни противоречия. Прилича на един Брежневски застой", образно се изрази Цеков.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."