"17 май ще остане в историята", с тези думи министър-председателят на Хърватия Андрей Пленкович посрещна премиера Бойко Борисов, който пристигна на посещение в Загреб.
Фокус в разговорите между Борисов и Пленкович е поставен върху сближаването със страните от Западните Балкани и осигуряването на непрекъсваемост на процеса, започнал в София.
Премиерът Борисов припомни, че ангажираност по темата е заявена от австрийското председателство, което ще поеме щафетата от българското през втората половина на годината, и благодари за организирането след две години от Хърватия на нови разговори в софийския формат.
Борисов изрази удовлетворението си, че Европейският съюз е разбрал, че Балканите не бива да остават изолирани, а държавите членки да са единни в позициите си и да не допускат конфликт в региона.
Хърватският министър-председател поздрави Борисов за начина, по който България изпълнява своето председателство на Съвета на ЕС и реализира приоритетите от програмата си.
"Трябва да направим всичко възможно да запазим мира на Балканите. Има много проблеми, които започнахме да решаваме на срещата на върха в София. Надявам се темата да остане приоритет и за Хърватското председателство на Съвета на ЕС. Премиерът Андрей Пленкович ме увери, че ще организира среща в подобен формат. Обединени заедно можем да свършим много работа", написа по-късно във Фейсбук Борисов.
По-късно министър-председателят Бойко Борисов и министърът на външните и европейските въпроси Мария Бурич откриха паметник на Иван Вазов в Загреб. Той е разположен в парка Бундек на Алеята на поетите, където са и монументите на Александър Пушкин и Сергей Есенин.
Това съобщиха от правителствената пресслужба.
Под бюста е изписан стих от “Моите песни” на патриарха на българската литература:
“И аз на своя ред ще си замина,
трева и мен ще расне над прахът.
Един ще жали, друг ще ме проклина,
но мойте песни все ще се четат.”
„Вижте надписът колко е пророчески, земен, обикновен и в същото време гениален, отчитайки не само характера на българина, а може би и на целите Балкани“, каза българският министър-председател и благодари, че на хърватски са преведени голяма част от произведенията на Иван Вазов и днес заедно отдават почит към делото му. Премиерът посочи и че паметта за Вазов винаги ще бъде гарант за чистотата на българския език.
Инициативата за издигането на паметника на Иван Вазов в хърватската столица е на посолството на България, като изграждането и поставянето на бюста е финансирано със средства от дарения.
Идеята за поставяне на паметник е вдъхновена от дългогодишното лично приятелство на патриарха на българската литература с хърватския новелист и преводач д-р Фран Гундрум-Ориовчанин. Хърватинът е превел редица творби на Иван Вазов, включително „Под игото“, публикуван в гр. Крижевци през 1898 г.
Откриването на настоящия паметник е от изключително значение за демонстриране на дълбоките исторически връзки между нашите две държави в областта на културата и образованието.
Още от България
Ренета Инджова: Партиите дискредитират сегашния парламентарен модел, за да бъде заменен с нещо друго
При нови избори ще има вкарване на нови дизайнерски проекти в идеята за безкрайно раздробяване на политическото пространство
Министър Георги Тахов: Пробите са положителни, животните трябва да бъдат унищожени
Припомни, че по негово искане бе свикан Централният епизоотичен съвет.
Кирил Петков: Гласуваме за Силви Кирилов за председател на парламента, видяхме, че Пеевски нерничи
Ние трябваше да вземем своето решение, то беше комуникирано с Явор Божанков и Даниел Лорер още в понеделник