Столетницата продължава ударно да снема доверието си от свои номинации за кметските избори през октомври. На днешния пленум се очаква ръководството да снеме доверието си и от лидера на местната организация във Видин Пламен Трифонов. Причината - несъгласието на "Позитано" 20 с кметската номинация на настоящия градоначалник Герго Георгов - избран на последните избори от листата на левицата, а сега - явяващ се като независим.
"Видинският процес" тече вече втора седмица. В началото на септември депутатът от родния регион на лидера на партията Михаил Миков - Филип Попов, обяви че напуска местната организация заедно с още 140 социалисти и се мести в друга. Като мотив той пососочи несъгласието си с водената от видинската организация политика и в частност номинацията на "обществено неприемливия кандидат, срещу когото се води разследване" - Гергов.
Днес левицата трябва да излезе с одобрен от ръководството кандидат-кмет за Видин.
Сходна е ситуацията и в Пазарджик, където местната организация припозна Трендафил Величков като номинация за градоначалник. Величков е областен управител на Пазарджик и е кадър на АБВ. Заради отцепничеството БСП освободи цялото общинско ръководство на структурата си в областния град.
БСП ще трябва да обяви днес решение и по казуса "Шумен". Дългогодишният кмет, считан за успешен - Красимир Костов, си направи отвод на инфарктно заседание на местната организация. Оказа се, че освен предложената от него листа за общински съветници, имало и втора - изготвена от областния партиен лидер Тодор Тодоров, с която Костов не е съгласен. След оттеглянето му социалистите в Шумен трябваше да изберат между четири други кметски номинации, но всички те също обявиха, че не искат да участват в надпреварата.
Удар под кръста левицата получи и с отцепването на депутата Георги Кадиев, който обяви, че ще се бори за кметския стол в София с подкрепата на АБВ. Кадиев бе изключен от единодушно от парламентарната група на БСП-Лява България с гласовете на 37 от общо 37 народни представители (групата на левицата е от 39 души, но избраната за омбудсман Мая Манолова не присъства, а самият Кадиев не гласува, б.р.).
Любопитното е, че сред тези 37 е и Георги Анастасов от коалиционния партньор "Български социалдемократи", който впоследствие заедно с АБВ формира коалиция "Сердика", от чието име Кадиев ще се яви на изборите за столицата.
"Това, което направиха Георги Анастасов и Георги Първанов (лидер на АБВ, б.р.) не е изненада, защото Анастасов отказа да подпише коалиционното споразумение за местните избори с нас. Интересното е, че той гласува "за" изключването на Кадиев от парламентарната група, което показва интересчийски подход. Той обаче няма да поддържа този коалиционен подход", намекна за излизането на "Български социалдемократи" от коалицията БСП-Лява България говорителят на столетницата Атанас Мерджанов.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство