1 369 536 лева са изхарчили депутатите за командировки из България. 866 110 лева пък са стрували на данъкоплатеца пътуванията им по света, става ясно от справка на Народното събрание, изготвена за "24 часа" по Закона за достъп до обществена информация.
Тя е за периода от старта на този парламент на 27 октомври 2014 г. до 30 ноември 2015 г.От посочените близо 1,4 милиона лева за командировки из страната 120 хиляди са изплатени за нощувки по хотели. Според финансовите правила на Народното събрание депутатите имат право на командировъчни и квартирни пари, когато пътуват до изборните си райони.
Първенец в тази класация е Иван Тодоров от "Атака". Пътуванията му до изборния му район - Силистра, са стрували на НС 18 680 лв. Тъй като той е родом от София, вероятно ползва и хотел при ежеседмичните си посещения в региона, което качва разходите му.
Същата е ситуацията и с Борис Ячев от Патриотичния фронт. Той е изхарчил 18 189 лв. за обиколки из Пловдивска област, откъдето е народен представител.
17 800 лв. са стрували на парламента командировките в страната на червения Таско Ерменков. Той е депутат от Сливен, но е родом и си живее в София, затова също има разходи за хотел. Същата е сумата и на Петър Петров от БДЦ, чийто избирателен район Кюстендил обаче е по-близо до столицата.
25 от депутатите пък въобще не са ползвали командировъчни и ако са пътували из страната, то е за лична сметка. Такъв е примерът с Цветан Цветанов. По време на предизборната кампания за местния вот например шефът на парламентарната група на ГЕРБ и зам.-шеф на партията обиколи страната, но със служебна кола на централата и отново без да ползва и лев командировъчни.
Най-много в чужбина е пътувал бившият външен министър в кабинета “Орешарски” Кристиан Вигенин. Той има 22 командировки, като обаче повечето от тях не са за сметка на парламента, а на ПЕС, на чийто президиум е член
Вигенин е пътувал за срещи на високо равнище и на лидерите на ПЕС до Молдова, Украйна и Испания.
Соцдепутатът обаче има и командировки като зам.-шеф на българската делегация в Парламентарната асамблея на ОССЕ. По тази линия той е пътувал до Финландия, Монголия и Австрия.
Активна международна дейност развива и Румен Йончев от ББЦ, става ясно от справката. Като член на българската делегация в ПА на НАТО той е бил 15 пъти в командировка и е на челно място по изхарчени средства - 29 303 лв.
Миналия юли Йончев е бил 5 дни във Франция, като е обиколил Лориент, Брест, Марсилия и Париж, където заедно с колеги от асамблеята са обсъждали “потенциални възможности за сигурността и отбраната” на НАТО. По линия на Комитета по отбрана и сигурност е бил в американската военноморска база в Норфолк и във Вашингтон.
За разлика от предишни мандати в този все още няма екскурзии до много екзотични дестинации
Депутатите са пътували основно из Европа и Азия, а някои и до САЩ. Изключение правят посещение до Габон на Георги Кючуков от АБВ за заседание на образователната комисия към ПА на Франкофонията и до Иран на Антони Тренчев от РБ, Магдалена Ташева от “Атака”, Мартин Иванов от БДЦ и Мустафа Ахмед от ДПС по линия на групата за приятелство.
С истински екзотични дестинации може да се похвали единствено зам.-шефът на НС Явор Хайтов от БДЦ. Той е бил включен в официалната делегация, придружаваща вицепрезидента Маргарита Попова до Виетнам, Лаос и Тайланд.
Парламентът е изпращал свои представители като наблюдатели на избори. По тази линия Георги Свиленски от БСП и Даниела Дариткова от ГЕРБ са били в Азербайджан, а Десислава Атанасова от ГЕРБ и Димитър Делчев от РБ - в Таджикистан.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"