"Ако сме сурови реалисти, дали организирана, дали мълчалива или консенсусна, но много често срещу реформите имаме добре организирана съпротива". Това заяви вицепремиерът по еврофондовете и икономическите политика Томислав Дончев по време на 10-ата годишна среща на бизнеса с правителството на тема „България в глобалната несигурност” - рисковете и възможностите за икономиката, която се провежда в София.
Дончев взе участие в дискусията за икономическите приоритети за 2016 г., за възможността за растеж отвъд еврофондовете и кои сектори имат потенциал и какво стои зад техния успех. "Очаквате да ви забъркам омаен „коктейл”, в който да има еврофинансиране, да добавя реформи, политическа стабилност и да ви заредя със здравословен оптимизъм. Няма да го направя. Затова ще започна с рисковете. Геополитическата нестабилност и световната конюнктура са важни фактори , разбира се. Но ако сме сурови реалисти, дали организирана, дали мълчалива или консенсусна много често срещу реформите имаме добре организирана съпротива. Има продължаващ и усилващ се натиск за нови публични разходи", категоричен бе той.
"Очевидно проблемът е в разумното му разпределение. Демографската картина - не знам защо често я изпускаме", каза още Дончев и изброи структурата в обществото, която не е устойчива, според него. "Голямата задача пред нас е да се научим да привличаме и задържаме хора. Обикновено не коментираме корупцията като колективен, отборен спорт, какъвто тя е, а само като индивидуално действие. Но тя крие риск, който се споменава рядко - тя подменя конкуренцията", смята вицепремиерът.
По думите му, ако има голяма конкуренция, няма смисъл да се стремиш да бъдеш пръв и да изпреварваш. Тук почти няма глупост, която да не сме правили и затова сме се научили да я избягваме по отношение на куп рискове в политическата система, на външнополитическата ориентация, както и за еврофинансирането. Задачите пред нас са няколко и на първо място това е образованието, коментира вицепремиерът.
Според него една от бариерите за качествен икономически растеж е недостигът на качествени кадри наистина. С това шансовете ни за успех се подкопават.
"Ако коментираме европарите, които сме получили, говорим само за ефекта от тях, продължи Дончев. А има и още други важни следствия от тях. За съжаление, имаме и регионални различия, регионални дисбаланси. В енергетиката имаме огромен потенциал, но и тук е съществен въпросът с финансирането. По темата за реформите говорим неправилно - смятаме, че има един пакет и след като го приложим всичко ще си дойде на мястото. Истината е друга - като приключи един пакет, трябва да се започне със следващия", убеден е Дончев, подчертавайки, че това трябва да е перманентен процес.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"