Заплатата на управителя на Българската народна банка да не може да бъде по-висока от тази на председателя на Народното събрание. Това предложение направи в ефира на БНТ независимият народен представител Велизар Енчев.
„През февруари поставих въпроса за заплатата на гуверньора на БНБ на финансовия министър Владислав Горанов. Той ми върна въпроса, като се позова на закона, но моите питания бяха потвърдени от една бивша банкерка, както и от коментар на самия Горанов. По време на изслушване в Комисията по бюджет и финанси през октомври м.г. г-н Искров най-нахално заявява, че не е държавен служител", каза Велизар Енчев в интервю за BTV.
Възнаграждението на управителя на централната банка, както и на останалите регулатори, не е публично. Преди дни В. Енчев заяви от парламентарната трибуна, че предишният управител Иван Искров е получавал 45 хил. лв. месечно. Депутатът обясни, че заплатите на ръководството в БНБ се формират не според Закона за БНБ, а според правилника за работата на институцията, според който заплатата на управителя и на подуправителите е средна величина от заплащането на мениджърите на големите търговски банки. В същото време възнаграждението на председателя на парламента е строго фиксирано. Той получава с 55% повече от депутатите, чиито заплати са равни на три средномесечни заплати в обществения сектор по данни на НСИ. Освен това стана ясно, че в декларациите за доходите си, подавани пред Сметната палата, управителите на БНБ не посочват доходи от заплата, а само от други дейности, изтъкна Енчев.
„Вълнува ни колко взема гуверньорът на БНБ. Важно е управителят да взема колкото се полага по правилата на цивилизованите страни. 45 хиляди е скандално висока заплата, но не бива обаче да се минава границата на популизма, а г-н Енчев често го прави", заяви на свой ред депутатът от Реформаторския блок Гроздан Караджов. Според него, за да се промени това, трябва да се подготви и се внесе в Народното събрание проект, с който да се определи методика за определяне заплатата на гуверньора на БНБ, на подуправителите и на всички служители.
В отговор В. Енчев попита защо реформаторите не са подкрепили неговото предложение за намаляване на субсидията на партиите от 11 на 5 лв. на глас: „И подкрепящият правителството Валери Симеонов („Патриотичен фронт") предлага намаляване на субсидиите. И него ли ще обвините в популизъм?"
„Вие сте типичен популист. Ние също сме за намаляване на субсидията - това е записано в нашите документи, но за разлика от популистите, сме прагматици. Слагаме от едната страна плюса - приходите, и от другата минуса - разходите. Във Великобритания например никога не можете да рекламирате в частна медия. Ние харчим почти цялата субсидия за местните избори, като половината от нея по план-сметката ще отиде в реклама. А знаете, че рекламата се отчита до секунда", отговори Караджов.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."