В България корупцията е един от основните рискови фактори, които пречат на борбата с експлоатацията на работници. Това се казва в доклада на Агенцията на Европейския съюз за основните права. Документът отбелязва, че сериозната трудова експлоатация на работниците в ЕС е често срещана, но остава скрита за обществеността. Заключението е направено на базата на 217 случая на експлоатация в ЕС, сред които има и такива на експлоатирани българи.
Изследването показва, че в България, както и в Гърция, корупцията е един от основните рискови фактори, които пречат на борбата с експлоатацията на работници. Земеделието, строителството, хотелиерството и секторът на услугите са трите сектора с най-високо ниво на експлоатирани работници в България.
Докладът разкрива, че в половината страни от ЕС, сред които и България, трудовото робство, принудителният труд и подчиняването са криминализирани само в определен контекст.
Все пак България е посочена и като пример за обещаваща практика. Страната е създала мрежа от „трудови аташета“ в пет европейски страни, които предоставят помощ на българските работници в общо 10 държави от ЕС. Споменат е и фактът, че България е сред европейските страни, които според статистиката на Евростат са изправили пред съда голям брой трафиканти на работници, съобщава Фокус.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.