24 Ноември, 2024

Европейският съд гледа дело срещу България заради вятърните турбини в Добруджа

Европейският съд гледа дело срещу България заради вятърните турбини в Добруджа

Европейският съд в Люксембург гледа в сряда делото "Калиакра", повдигнато от Европейската комисия срещу България. Това е една от най-сериозните наказателни процедури на ЕС срещу България и касае разрушаването на една от най-емблематичните защитени територии, част от мрежата Натура 2000.

Българското дружество за защита на птиците внесе официална жалба до Европейската комисия през февруари 2008 г. във връзка с проектите за ветроенергийни паркове и строителство в района на Калиакра. В мотивите бе отбелязано, че Калиакра е емблематичен пример как зад иновации и инвестиции се маскира престъпно посегателство над биоразнообразието.

Европейската комисия повдигна обвинение срещу България в Европейския съд, защото счита, че страната ни не е изпълнила задълженията си по обявяване на цялата територия на ОВМ (орнитологично важно място) "Калиакра" за защитена зона от Натура 2000. 

Също така страната ни не е изпълнила задължението си по Директивата за птиците строго да защитава територията на ОВМ Калиакра, която е била класифицирана като защитена зона от Натура 2000, но не е обявена като такава, тъй като е одобрила проектите на АЕС Гeo Eнeрджи ООД, Уиндтех ООД, Брестиом ООД, Дисиб ООД, Еко Енерджи ООД и Лонгман инвестмьнт ООД за изграждане на ветрогенератори. 

Страната ни не е взела подходящи мерки за предотвратяване на влошаването на състоянието на естествените местообитания и на местообитанията на биологичните видове, както и обезпокояване на видовете, за които са определени защитените зони за птици "Калиакра" и „Белите скали”, както и защитена зона по местообитанията "Комплекс Каликара".

През 2012 г. Европейската комисия изпрати на България последно предупреждение, че ако законодателството не бъде спазено, страната ни ще бъде изправена пред Съда в Люксембург. Това накара българските власти да направят няколко стъпки в посока на прилагане на законодателството - прие мораториум върху по-нататъшно изграждане на ветрогенератори в Добруджа, както и няколко законодателни промени, позволяващи решенията за одобрени, но нереализирани в период от 5 години проекти да губят правното си действие.

В защитена зона "Калиакра" все още има актуални 461 проекта, без да се включват ветроенергийните проекти. От тях са реализирани 16 проекта, а 262 проекта са одобрени и могат да станат реалност. Останалите проекти все още са на фаза процедура за одобряване или на етап планиране, но бъдещето им е неясно. В защитена зона „Белите скали”, където значителна част от местообитанията са вече унищожени поради изградените голф игрища, са реализирани 19 проекта, но още 61 проекта са одобрени и могат а се реализират, а други 24 са на етап планиране или процедура.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас