24 Ноември, 2024

Фейсбук за неочаквания агент „Сабина”: Мутра и ченге не могат да бъдат сбъркани никога

Фейсбук за неочаквания агент „Сабина”: Мутра и ченге не могат да бъдат сбъркани никога

Проф. Юлия Кръстева

И емиграцията ни преуспявала под чадъра на ДС

Поредно разсекретяване на архиви от Комисията по досиетата отново превъзбуди обществените нагласи. Като истински шок подейства фактът, че световноизвестният философ и лингвист проф. Юлия Кръстев е била агент на комунистическата Държавна сигурност.  Тя е донасяла за Първо главно управление под псевдонима „Сабина”. Кръстева е била регистрирана като сътрудник през юни 1971 г., или пет години след като заминава да следва в Париж със стипендия на френското правителство. Тя е била вербувана от ст. лейт. Иван Божиков и е сътрудничела на отдели III (европейски страни) и IV (САЩ, Англия и Канада).

С разкриването на съпричастността й към комунистическите тайни служби рухна и митът, че поне  преуспелите в емиграция българи са постигнали сами, благодарение на труда и таланта си своето място в залата на световната слава.
Ето как  фейсбук реагира на лошата новина:

Константин Мишев, работил за радио „Свободна Европа”: 

„Интересно как ще се развият нещата във Франция и другаде за Юлия Кръстева. Тя е шпионирала срещу Франция, а е офицер на Почетния легион. Има и други отличия, включително и наградата на името на Вацлав Хавел. Не издребнявам, но възможно ли е хем да си бил съветски разузнавач срещу една страна и същевременно да имаш най-високото отличие на същата страна?
Още не намирам нищо във френския печат”.

Александър Йорданов, бивш председател на НС, дипломат:

„Проф. Юлия Кръстева – световно известен учен психоаналитик, лингвист, семиотик, философ, писател, живееща от близо половин век във Франция, се оказа АГЕНТ "САБИНА" на комунистическата Държавна сигурност. Вербувана е през 1971 г. Любопитното е, че вербовката ѝ става след като тя вече живее и работи във Франция, където е омъжена за лидера на структуралистката литературно-философска група „Тел Кел“ Филип Солерс.През април 1997 г. проф. Кръстева получава едно от най-престижните отличия във Франция – Почетния легион.Тя е доктор хонорис кауза на университета в Харвард, както и на Софийския университет. И още по-любопитното е, че няма данни да е "свалена от отчет".
Великолепен тълкувател на чужди текстове проф. Юлия Кръстева очевидно не е намерила време да разкаже своя житейски "текст". Част от него ни се поднася сега от Комисията по досиетата. Затова и съм убеден, че за мнозина тази новина е шокираща, но същевременно тя показва тоталния контрол, който ДС е установявала у нас. Иска ми се да вярвам, че проф. Юлия Кръстева само е оставила своя подпис в ДС заради пустия мерак да излезе на Запад. Но дали е така?
Преди няколко години проф. Кръстева изнесе лекция в Университета, в която ни призова да не капитулираме пред злото, а да открием тайната да се наслаждаваме на доброто. Хубави думи, ако не се допълваха от пояснението "без да се ядосваме на противното му зло". След отварянето на досието на проф. Юлия Кръстева става ясен смисълът на тази "философия". Аз съм ядосан. Ядосан съм, че учен може да говори за доброто, а да служи на злото. И да се опитва да обясни това философски”.

 Антон Тодоров, бивш депутат от ГЕРБ, политолог:

„Юлия Кръстева цъфна като агент на Първо главно управление на Държавна сигурност. 
Отявлена левичарка, която през 60-те "заминава" на Запад с френска стипендия”.

Христо Христов, журналист, издател на сайта  ds.bg:

„Световно известната френско-българска писателка, лингвист и философ проф. Юлия Кръстева е била сътрудник на бившата Държавна сигурност, стана известно днес от решение на Комисията по досиетата. Кръстева е проверена за принадлежност към тоталитарните комунистически служби в качеството ѝ на член на Редакционния съвет на „Литературен вестник”. Според изнесените от Комисията по досиетата данни тя е привлечена като агент от Първо главно управление на ДС (разузнаването) през 1971 г. – пет години след като през 1966 г. заминава за Париж със стипендия на френското правителство”.

Евгений Михайлов, кинорежисьор, бивш депутат от СДС:

„Тъжно... Много тъжно! Най-тъжното е, че това е потвърждение, че няма нищо случайно.
Поредното доказателство, с което постепенно се осъзнава, че почти всеки, който е направил успешна кариера ( у нас или в чужбина) е бил свързан с комунистическите тайни служби.
Сигурно някой ще ми възрази, че има значение и таланта, че много от ТЯХ са умни и талантливи. Да...
Но... и Невена Крапчева, и стотиците други, чиято съдба е била прекършена от ДС и БКП са имали ум и талант, но на първо място са имали почтеност! А това е най-страшния грях за комунистите”

Отец Стефан Стефанов, бивш депутат от СДС: 

„Който иска, нека да е изненадан! Не са ме впечатлявали нито книгите й, нито наградите й, нито световната й известност. Винаги ми е била неприятна с всичко - теми, стил, поведение, излъчване... Всичко се изписва на лицето. Ченге и мутра не могат да бъдат сбъркани. Това обяснява и снобския захлас по нея”.

Петър Бояджиев, политически затворник и емигрант във Франция: 

„Юлия Кръстева, никога не е била дисидент. Никога не е имала някакъв авторитет в голяма част от интелектуалният елит на Франция. Тя беше инфилтрирана в гошиските среди на Франция и дейността и беше насочена точно в тези среди в момента на културната революция в Китай. Че беше в контакт с ДС не е било тайна поне за мислещите, но да не забравяме, че гошиските среди във Франция имаха, а и продължават да имат лостове на влияние в страната. А Сашо Йорданов да не забравя, че Юлия Кръстева беше в делегацията на Митеран през янучри 1989 година. И да добавя, че без мъжа си и неговите контакти, тя никога не е била нещо”.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас