Най-вероятно служителите в системата на Министерското на вътрешните работи (МВР ) ще бъдат намалени, като тази година ще спаднат до 47 000, а догодина – още повече, заяви зам.-министърът Филип Гунев в интервю за БНТ.
"Търсим вътрешни резерви, за да можем да компенсираме броя на полицаите, които са на улицата, за да може гражданите да имат усещането за сигурност", каза той и допълни, че тази година министерството не е изпратило 1000 полицаи на границата, като вместо това се строи инженерното съоръжение с цел да намали нуждата от жива сила там. По-голямата част от това съоръжение ще бъде готово до края на годината.
"МВР се нуждае от радикална реформа, като корупцията е един от аспектите й. За да се случи това обаче е важно да се създадат условия, които да мотивират по-добре полицаите за кариерно развитие, за устойчивост, за една пълна деполитизация на системата", посочи Филип Гунев и уточни, че тези мерки са заложени в представения от МВР през седмицата дългосрочен план, в който се предвижда не само контрол върху служителите, но и опростяване на работата им – опростяване на процедурите по обработване и събиране на глобите, на процедурите и начина за регистрация на коли, с цел да се намалят корупционните възможности, както и натискът върху служителите.
Зам.-министърът посочи и проблема, че монтирането на камери върху униформите на служителите или в автомобилите на МВР не се решават проблемите, тъй като "при една стара инфраструктура и лоши условия за работа, записите от камерите стават неизползваеми."
Гунев коментира и темата с бежанците. "До момента сме заловили 22 000 бежанци, като последните месеци бяха изключително натоварени – по 4 000 души на месец", посочи той. По думите му публикациите в международния печат, които обвиняват източноевропейците в липса на съчувствие и липса на разум, от гледна точка на някой, който живее в Западна Европа може би е така. "Те обаче пропускат няколко важни елемента, като това, че в България няма институции, които да интегрират бежанци и мигранти. Освен това социалната нагласа за това да се приемат имигранти у нас липсва.
По думите на Филип Гунев в каналджийството със сигурност има замесени служители на МВР, но върху това се работи и такива служители се арестуват. Това обикновено са служители на Гранична полиция, но и такива в районни управления. "За съжаление работата там е бавна, защото трябва да се съберат достатъчно доказателства, за да се пресекат такива канали". Той каза, че МВР работи по редица такива случаи и след като наказанията станаха по-големи, това се отрази осезаемо върху желанието полицаи да се опитват да се замесват в подобни схеми.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"