Служба „Военна информация” е с по-голям кадрови състав и използва по-голям финансов ресурс за своята дейност, което е недопустимо. Това заяви вносителят на Закона за Държавната агенция за разузнаване и депутат от Реформаторският блок ген. Атанас Атанасов, цитиран от Агенция „Фокус”. По думите му основната структура – НРС, се ползва с по-малък ресурс.
За самия закон, който предлагат, Атанасов коментира, че цели създаване на единна разузнавателна служба.
„Към настоящият момент България разполага с две разузнавателни служби. България е твърде малка, за да ги издържа”, допълни той.
„Тези структури, които в момента съществуват, на практика са наследници на комунистическата държава и разделянето на света от времето на Студената война. Не искам да идеологизирам, а да гледаме рационално на въпросите, защото разузнавателната служба е изключително важна”, заяви ген. Атанасов.
Той уточни, че законът на Реформаторския блок дава възможност за спестяване на бюджетни средства, а точната и навременна информация винаги е в основата на вземане на правилно решение. „За съжаление тази дейност остана извън полезрението на обществото”, коментира той и посочи, че именно затова от РБ предлагат в единната структура да се запази автономията на звената, които трябва да събират военна информация.
„Знам, че защитниците на статуквото имат икономически комфорт той да не бъде изменен. Не са малко субектите, които под формата на разузнаване осъществяват доходоносни сделки”, каза още ген. Атанас Атанасов.
Още от България
Патова ситуация в парламента – ще изберат ли днес депутатите председател на НС
Осемте политически сили вече са декларирали съставите на своите парламентарните групи в деловодството, стана ясно във вторник
Слънчева сряда с умерен северозападен вятър, зима в края на седмицата
Рязка промяна на времето в петък - ще започнат валежи от дъжд, а по високото в планините - сняг
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.