Следващият доклад на Европейската комисия за България по механизма за сътрудничество и проверка няма да бъде "кой знае колко позитивен", съобщи пред български журналисти в Брюксел вицепремиерът и министър на правосъдието Христо Иванов.
"Заключението е, че не можем да очакваме кой знае колко позитивен доклад и трябва да се подготвим за това", обобщи Иванов след срещите си с експерти от ЕК, както и с генералния секретар на комисията Катрин Дей.
"Беше подчертана засилващата се разлика между България и Румъния, и този контраст трябва да ни притеснява, той е допълнителен фактор, който трябва да ни мобилизира, особено на политическо ниво", заяви вицепремиерът.
"Ако не искаме контрастът с Румъния, който полека преминава в разделение, да се засилва, трябва да положим усилия и да постигнем политически консенсус. Не е достатъчно правителството да има добри намерения, но и политическите сили в парламента по възможност да се обединят около общите приоритети в тази област", коментира той.
При разговорите му в ЕК не е ставало дума за разделянето на България и Румъния по механизма. но разликите между двете страни ще бъдат отчетени в предстоящите доклади и могат да имат политически отражения.
Правосъдният министър отбеляза, че ЕК очаква по-добра работа на прокуратурата, по-голяма независимост на съда.
"Ако не допълним усилията си в областта на съдебната реформа със същата задълбоченост и обхват при полицията и МВР, няма да имаме сериозен прогрес. Това е голямо предизвикателство за следващото управление - да постави реформата в МВР на дневен ред", прогнозира министър Иванов.
Докладът на ЕК ще бъде представен във втората половина на януари 2015 година.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"