"От експертна гледна точка има консенсус по отношение на съдебната реформа. Разделянето на Висшия съдебен съвет на две колеги, чрез което да се гарантира независимостта на съдиите, е неизбежно историческо развитие за България. Това трябва да се случи, защото по този показател ние значително се отличаваме от установените стандарти в европейската правна общност. Приоритет номер едно е осигуряването на независимост на съда от политическо влияние", коментира за БНР Иванка Иванова, директор на правната програма на институт "Отворено общество“:
"Намаляването на парламентарната квота във ВСС трудно може да бъде направена в рамките на промени в Конституцията, гласувани от Обикновено народно събрание. Не е невъзможно, но просто не беше вкарана в законопроекта. В момента този законопроект за промени в Конституцията поне дава необходимата първа стъпка, след която можем да водим разговора за ефективност на съдебната система", смята експертът.
Според нея, преди да започнат разговори за ефективността, трябва да се реши въпросът за независимостта на съда от политическо влияние:
"Това преминава през прокарването в българското право на такива постановки, които на европейско ниво не са формулирани като абсолютно задължително право, но са препоръки, формулирани на база на анализ на съществуващите системи в другите държави.
В момента този проект за промени в Конституцията решава в опредена степен точно този проблем. Той трябва да гледан като приоритет. След като бъдат приети промените в Конституцията Министерството на правосъдието подготвя изключително обхватен проект за промени в Закона за съдебната власт, който ще започне да дава отговори на това как да повишим ефективността. Приоритет номер едно обаче е независимостта на съда от политическо влияние, заяви Иванова.
Още от България
Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника
"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"
БАБХ откри първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години
Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград, общ. Велинград, обл. Пазарджик.
Калин Манолов: Клеветничка срещу български дипломат отказва да застане пред детектор на лъжата
Чудесен пример за руска хибридна дезинформационна атака срещу неудобен на Кремъл и прокситата му в България политик и дипломат