26 Ноември, 2024

Ирина Бокова фаворит за шеф на ООН

Ирина Бокова фаворит  за шеф на ООН

Ирина Бокова е в най-изгодна позиция да оглави Организацията на обединените нации (ООН) като генерален секретар, съобщи френският вестник „Фигаро".

Българският дипломат, която в момента е шеф на ЮНЕСКО, била еднакво удобна и за американците, и за руснаците. Ще има също подкрепата и на Париж, защото говори френски и е застъпник на франкофонията. Според изданието голям плюс за нашенката е и фактът, че досега никой представител на Източна Европа не е ръководил ООН от създаването му през 1945 г. досега.

Основни конкуренти на Бокова са президентът на Литва Далия Грибаускайте и бившият държавен глава на Словения Данило Тюрк. Ако Бокова бъде избрана, най-голямото предизвикателство пред нея ще бъде да запълни пропастта между Запада и Русия.

През юни т.г. правителството на Пламен Орешарски издигна кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН с мандат от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2021 г. В момента тя е генерален директор на Световната организация за образование, наука и култура - ЮНЕСКО.

Бокова беше външен министър в кабинета на Жан Виденов, посланик във Франция и Монако, както и постоянен представител на България в ЮНЕСКО. На поста генерален секретар на ООН се избират личности с безспорен авторитет и солиден дипломатически опит. Големият международен авторитет, с който се ползва г-жа Бокова като генерален директор на ЮНЕСКО, дава на България всички основания да представи нейната кандидатура за генерален секретар на ООН, аргументира се кабинетът.

Мандатът на генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун изтича, а наследникът на южнокорееца ще води Световната организация от 1 януари 2017 година до 31 декември 2021 г. За да бъде избран, следващият генерален секретар трябва да получи подкрепата на Общото събрание на ООН по предложение на Съвета за сигурност на световната организация.

Сподели:
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети

Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент -  три  важните теми за България

Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България

Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген

Защо в България националконсервативните партии са в разцвет

Защо в България националконсервативните партии са в разцвет

В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?