24 Ноември, 2024

Иван Нейков: Парите не помагат на демографската криза

Иван Нейков: Парите не помагат на демографската криза

„Демографската политика трябва да започва според мен не от раздаването на повече пари. Това никога не е водило до повишаване на раждаемостта в България”. Това заяви бившият социален министър и общински съветник Иван Нейков. Според него, когато младите семейства си лягат вечер вкъщи, не мислят, че след 9 месеца ще вземат 35 лв. и заради това трябва да имат дете. „По-скоро има един огромен дефицит на пазара на труда, който в крайна сметка влияе отрицателно върху раждаемостта и това е квалификацията на хората. Всички данни сочат, че не може да има високи заплати, високи доходи, сигурна заетост с ниска квалификация. Ако имаме висока безработица, ако имаме ниски доходи, това пряко влияе върху планирането на семейството. От тази гледна точка, колкото и да звучи далечно и дори малко странно, аз смятам, че в основата на новата демографска политика трябва да стои нова политика по квалификация на младите хора. Квалификация, която да им гарантира наистина конкурентоспособност на пазара на труда.”, каза пред Фокус още Нейков.

Той допълни още, че през последните 20 години средната възраст, на която хората създават семейства, рязко се е увеличила. „Българката започва да ражда след 25-27 г. Това е тенденция, която трябва да бъде отчитана. От тази гледна точка трябва да правим много сериозна прогноза за услугите, свързани с обслужването на младите семейства или семействата с малки деца. Малко са градовете в България, които са решили проблема с детските градини. Тук има много неща, които могат да бъдат направени и проблемът не е само парите”, констатира Нейков.

Според него никъде не е казано, че една детска градина трябва да струва милиони, а грижата за подрастващите, за малките деца, може да бъде качествена и да не е свързана с такива огромни, непосилни за много общини инвестиции. „Има много примери, където всъщност имаме грижа от самите родители към децата, т.е. правят се така наречените групи за взаимопомощ, при които държавата подкрепя, включително и с финанси, тогава, когато младата майка решава да се грижи както за своите малки деца, така и за децата на още няколко семейства. Затова се помага с подобряване на условията, при които тези деца ще стоят през деня. Майката минава една квалификация за грижа за малки деца, за възпитание на малки деца. По този начин печелят както родителите на децата от тази група, така печели и самата майка, която се грижи за тях, защото пък тя получава допълнителна квалификация. Т.е. има много неща, които можем да правим и които пряко ще помогнат директно на семействата. Това е много повече, отколкото, ако се преборим за още пет лева към детските надбавки”, заключи бившият социален министър в правителството на Иван Костов.

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит