„Няма нужда да се измислят екзотични планове за КТБ, такива неща се случват във всяка държава и има разписана процедура - в нея се казва, че първо трябва да влязат квестори, които да направят анализ на това какво е състоянието в банката в момента и дали проблемът й е само с ликвидност, или тя действително има лоши активи, а пасивите й надвишават активите. Това е начинът, по който трябва да се действа", заяви по Дарик Ивайло Калфин от АБВ.
По думите му няма основание за банкова паника и законът, който работи, е достатъчно добър.
„След като свърши анализът на квесторите, ще се види в какво състояние е банката. През тези месеци, докато тече проверката, фирмите си пренасят сметките в други банки и работят по този начин. Това е част от риска, който се поема", коментира Калфин.
За или против актуализация на бюджета
Според него бюджетът на държавата не трябва да се актуализира, а по-специално този на Здравната каса - вече е въпрос на експертите.
„След като самата Здравна каса твърди, че има нужда от актуализация, вероятно да, но няма практика да се актуализира, който и да е бюджет в средата на годината. По принцип числата, които са заложени като цели в един бюджет, трябва да се постигнат в края на годината. Има достатъчно време следващото правителство, октомври месец са изборите, като дойде да огледа какви са сметките, да направи поне за 9-месечието баланса и да види какво се случва в държавните финанси и чак тогава ако има нужда, да го предложи", обясни своята позиция Калфин.
За президентската република
Относно заявлението на АБВ, че се обявява за президентска република, Ивайло Калфин заяви, че механизмът на промяната е много сложен. АБВ са започнали дискусии и по-широко обсъждане на темата.
„Трябва широка дискусия за всичко това и ние по-скоро поставяме началото на нея с пълното съзнание, че няма как да се случи Велико народно събрание и промяна в Конституцията в близо време, но такива промени са нужни", смята Калфин.
Кой да бъде еврокомисар?
По повод номинацията на България за еврокомисар, Калфин заяви, че и това правителството, и евентуално служебно са неподходящи да номинират еврокомисар, тъй като са временни.
„Това, което е лошо, е, че на практика за пореден път няма някаква дискусия. Така се случи и при номинирането на Меглена Кунева, така се случи и при Румяна Желева и след това заменена от Кристалина Георгиева. А сега имаше шанс, докато трае процедурата, се сменят три правителства - сегашното, служебното и най-вероятно новото правителство. Хубаво беше политическите сили да покажат поне за нещо способност и да се договорят за един човек, който да бъде достатъчно приемлив за всички, а не да си правят номера и да си подхвърлят, като подкрепят с половин уста", каза Калфин.
Още от България
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения
ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет
Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев