"Във висшия съдебен съвет се е формирало стабилно мнозинство, което в редица случаи прокарва кадрови и дисциплинарни решения без ясни, публични и обективни критерии, често в откровено нарушение на закона, и това допринесе за трайно негативния образ на кадровия орган на съдебната власт." Тази констатация, подкрепена с многобройни конкретни примери, се съдържа в доклада на фондация "Център за съдебна и разследваща журналистика", който беше представен днес.
Изследването е по проекта "Мониторинг на стратегически области в работата на ВСС", финансиран по механизма на Европейското икономическо сътрудничество 2009 - 2014 г.
Мнозинството във ВСС - "осезаемо склонно да съобразява решенията си" със силните фигури в съвета - главния прокурор и председателя на ВАС, установява проучването. Посочени са случаи, в които мнението на главния прокурор става решаващо, независимо че се избира председател на съд, а не ръководител на прокуратура.
През наблюдавания период /последната година и половина/ съветът е развил интензивна кадрова дейност - избрал е 82-ма районни прокурори, 10 окръжни, един апелативен. Провел е избори на 13 председатели на окръжни съдилища, 6 - на апелативни, избрал е и председател на Върховния касационен съд /ВКС/.
При важния избор вот за председател на ВКС, когато бе избран Лозан Панов, е била неглижирана съдийската подкрепа за единия от кандидатите и са останали неизяснени съмненията за съгласуване на избора с председателя на Върховния административен съд и главния прокурор, отбелязва докладът.
"ВСС оформи отчетлива тенденция за провеждане на избори за административни ръководители в органите на съдебната власт, които оставят убеждение за предрешеност и субективни критерии при оценката на качествата професионалния път и етичните ценности на кандидатите", констатира проучването на фондацията. Резултатът е, че в обществените представи работата на Висшия съдебен съвет се свързва с решаване на кадровите въпроси непрозрачно и задкулисно.
Но не само в кадровата дейност - ВСС е показвал безпринципност и двойни мерки и в дисциплинарната си работа. Примерите с многократните откази за образуване на дисциплинарни проверки , и то на ръководителки на Софийския градски съд, в който бяха разкрити тежки нарушения не само в разпределението на делата, а и в цялостното управление на съда, както и на следователя Петър Петров - Пепи Еврото, показват сериозно отстъпление от правилата, се казва в аналитичната част на доклада.
Данните в проучването обхващат работата на съвета за последната година и половина, но в тях се виждат всички пороци на ВСС, които пречат този орган да изпълнява ефективно основата си роля, която му е възложена от Конституцията - защита на независимостта на съдебната власт.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство