141 милиарда евро имам в "портфейла", заяви Кристалина Георгиева в "Събуди се" по Нова телевизия. така тя отговори на въпроса на водещата колко милиарда управлява като еврокомисар с един от най-тежкия ресор: бюджет, финанси, човешки ресурси. Тя коментира и репортажа от подлеза на столичния бул. „България“, където картината е жалка - 7 милиона евро европейски пари отиват нахалос. "Много е добре, че гражданите взимат в ръцете си контрола върху използването на парите. Ние вече получихме сигнал в ЕК и работим по него.През следващата седмица ще отговорим съвсем конкретно това какво значи от гледна точка на санкции, но санкциите са едната страна на въпроса. Столичната община вече е санкционирала компанията, която е допуснала такава безхаберност. След участието ми в предаването отивам да видя това, което са ми написали."
Кристалина Георгива посъветва да се отнасяме по-отговорно към подготовката на така наречените бенефициенти, тези, които изпълняват проекти, за които те са предназначени. "Ние видяхме каква е разликата между добре подготвени и недобре подготвени страни за усвояване на европейските пари. Добре подготвени страни, примерно Полша, Латвия, Литва, генерират от европейските пари растеж за икономиката и подобряват качеството на живота. Направихме едно изследване, това е много интересно, какво значат европейските пари за тези три страни, добре подготвени страни – това значи между 1,7% и 2,1% повече икономически растеж на година. Представете си това какво значи, като го обърнем в работни места, качество на живот на хората, как са те по-подготвени."
На въпрос защо те успяват, зам.-председателката на ЕК отговори: "Защото най-вече не се притесняват да кажат „не знам“, не се притесняват да поискат съдействие, отворени са към това да се учат от другите и това е моят съвет към България - няма нищо лошо в това да поискаме подкрепа, особено когато се стараем да сведем парите до малкия човек, до малката фирма, до малката община. Нашата бюрокрация в Европа, аз се старая да я направя по-достъпна за хората, но тя все пак изисква едно равнище на подготовка, която за тези, които са в централните структури, е по-лесно да постигнат, за хората по места е по-трудно.
Георгиева посочи, че в България като цяло е проблем, че все още ние си позволяваме това, което народът казва простичко, да има шуробаджанащина - не само по отношение на европейските пари. "Надявам се, че колкото по-напред вървим в европейското си членство, толкова повече ще взимаме решения на базата на това добър ли е проектът, а не: познаваме ли човека. Но за да стане това, е много важно хората да сигнализират, както направиха в този случай с недоброкачественото строителство. Да казват: искахме, предложихме, не получихме. Колкото повече информация има, колкото повече тя е отворена, толкова по-добре."
По повод днешния празник на жените и кандидатурата на Румяна Бъчварова, Кристалина Георгиева заяви: "Благодарим за това, че направиха най-големия подарък за жените за Осми март. За първи път в едно редовно правителство жена поема в ръцете си една от най-сложните структури в уравлението на държавата. Бъчварова не би се наела с нещо, без да го е премислила добре."
Още от България
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?