Европейски политически съюз е невъзможен. Всички държави-членки трябва да поемат отговорност за собствените си решения, защото за момента няма паневропейски решения. Тази теза защити доайенът на полските икономически реформи професор Лешек Балцерович по време на публична дискусия в София.
Той призова да се намали директното политическо влияние в икономиката, защото е видно, че най-големите сътресения са в некапиталови системи, където водеща роля имат диктаторите. Като причини за финансовите кризи открои най-вече корупцията, некомпетентността, липсата на административен капацитет. Не на последно място и намаляващата работна ръка.
”Най-голямата защита е добре контролираната политическа власт, защото понякога има и политизиране на цели институции. Пример за това е например Испания, където определени банки спонсорират „бутикови проекти” или Словения, където 80% от държавните банки стигат до фалит” заяви Балцерович.
„България стигна до правилно решение като въведе валутния борд. Ние не направихме всичко в самото начало. Имаше и втора вълна на реформи между 97-а и 2000 та. Тогава активизирахме приватизацията особено на банките, въведохме пенсионна реформа, както и вие по-късно. Нужно е всеки да използва всяка възможност да се подобряват условията за растеж. Само икономическият растеж генерира по-добри условия. Най-важното за България е да се поддържа валутният борд, което изисква фискална дисциплина, фискална консолидация като се намалява бюджетният дефицит с намаляване на разходите, а не чрез увеличение на данъците. Това е много важно. Стабилност на банковия сектор. На трето място са структурните реформи - те , включват правосъдната система – независим съд, професионален, предсказуем, компетентни прокурори, а не политизирани.” допълни още полският експерт.
Той коментира и европейските фондове: „Те не трябва да се взимат за даденост, и да се смята, че ще заместят реформите. Гърция получи много европейски пари, но вижте какво се случи. Политиците трябва да бъдат наблюдавани, да се противопоставяте на популистките обещания. В Гърция имаше много малко структурни реформи”.
„Много е важно Украйна да бъде подкрепена, защото не става въпрос само за конкретната държава. Става въпрос за нов ред в Европа, който е по-добър от това, което се появи след разпадането на бившия СССР. Надявам се, че Европейският съюз ще разбере този основен въпрос. Сирийският проблем не е само европейски проблем дори Европа да е най-засегнатата, но е и проблем на Америка. Аз смятам, че президентът Обама не е силен президент и той се изправя пред господин Путин, който няма много задръжки.” заяви Лешек Балцерович попитан за международното положение.
Икономистът е категоричен, че санкциите срещу Русия са много по-болезнени за Русия, отколкото за Европа, защото европейската икономика е няколко пъти по-голяма. „На първо място на Русия се отрази внезапното падане на петролните цени. Това е много по-болезнено от санкциите. Санкциите бяха израз на неодобрение на нарушението на основните международни закони и затова те морално са оправдани. Щеше да бъде много изненадващо, ако такова нарушение на международния ред беше прието. На мнение съм, че санкциите трябва да бъдат запазени и се надявам, че в Европа ще има достатъчно единство по въпроса” уточни той.
Балцерович заяви, че е скептичен към създаването на Европейски банков съюз. „Не вярвайте на нищо, което има в себе си думата „общо”. Определено трябва да има данъчна конкуренция между държавите в Европа. За момента Полша няма да влезе в Еврозоната, защото за тази цел трябва да се промени Конституцията, а за момента няма мнозинство” каза той в заключение.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.