На прага на зимата опасността от наводнения в Южна България е реална. Експерти предупреждават, че при по-висока вълна има риск една от най-пълноводните реки у нас – Марица, да залее хиляди декари земя. Най-застрашени са Димитровград, Харманли, Любимец и Свиленград. Причината - скъсани диги и бентове и непочиствано с години корито, което на места прилича на гора.
Собственик на реката е държавата, от която се очаква да финансира изграждането на нови диги, чрез дружеството си Напоителни системи, което обаче перманентно е във фалит. „Нито речното корито се почиства, нито се следят проблемите свързани с Марица и аз няма да се учудя, ако в един момент, след някой пореден пороен потоп, наистина се стигне до най- лошото”, заяви кметът на община Димитровград Иво Димов, пред бТВ.
За опасността Марица да вземе жертви предупреждават и от областната администрация в Хасково. „Има островчета от наноси, които са обрасли с дървета, с храсти. Това всичко намаля пропусквателната способност на реката”, заяви Добри Беливанов, областен управител на Хасково.
А абсурдът стига дотам, че част от островите, които са край Симеоновград, дори вече са обитаеми. Придвижването от брега към острова става със самоделно направени лодки и с помощта на въже. На един от островите живеят 8 души, сред които и Делчо Тенев, който казва, че животът в средата на реката е законен и безопасен. „Те ни предупреждават , когато има наводнение, например, идва вода от горе, от съвета ни предупреждават никой да не остава на острова”, обяснява мъжът.
Препоръката на експертите е да се извърши цялостен хидрогеоложки анализ на речното корито, след което островите да бъдат почистени, а реката обезопасена. Но тъй като Марица има един собственик, но много стопани, оказва се подобен анализ е трудно изпълним.
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"