Намеренията на ръководството и лично на лидера на БСП Корнелия Нинова са да раздели Изпълнителното бюро от членовете на парламентарната група, които да не могат да съвместяват пост в партията и членството си в парламента. Има такъв предишен опит в БСП, който лично аз смятам за неудачен, защото колкото и самата г-жа Нинова като лидер на партията да бъде връзка между Изпълнителното бюро и парламентарната група, за един човек е непосилно да контролира две структури. Това заяви политологът Мария Пиргова в интервю за Агенция „Фокус” във връзка с предстоящото заседание на Националния съвет на БСП, на което ще бъде обсъдено заявеното от лидера на партията Корнелия Нинова, че не може да има съвместяване на длъжностите народен представител и член на Изпълнителното бюро на БСП.
ние на Националния съвет на БСП, на което се очаква да бъдат направени промени в ръководството на партията – какво можем да очакваме от него?
Предполагам, че Стефан Данаилов ще остане в парламентарната група и Изпълнителното бюро. Кирил Добрев е заявил отдавна, че ще напусне парламентарната група и ще се установи като организационен секретар на „Позитано“. Това са размествания, които могат и да дадат положителни ефекти, но лично аз съм доста скептично настроена. Постепенно така в партията се създават два центъра на власт и става много трудно парламентарната група да се отчита пред Изпълнителното бюро, а то да задава поведението ѝ, ако членовете са извън Народното събрание. Самата партийна функция не предполага такова разделяне. Ще видим какъв ще бъде и този опит на Корнелия Нинова. Промените предстоят и вече в зависимост от обсъждането на Националния партиен съвет, те ще се случат, тъй като отдавна се обсъждат и повечето от неговите членове ще гласуват за тези промени.
Смятам, че предложението ще бъде прието от Националния съвет. Корнелия Нинова трябва да остави вратички за известен период на пробни отношения между Изпълнителното бюро и парламентарната група. В БСП има доста политици с опит и ми се струва, че ще има и гласове против, но като цяло засега членовете на Националния съвет ще гласуват тези промени и доверие на лидерката си, която засега е успешна. Другото, от което ръководството на БСП трябва да се опасява, е нарушаването на организационната структура на партията по места, тъй като вече в Устава има и пряк избор на председателя на партията и в него се концентрира изключително много власт. Само на пръв поглед новият избор изглежда по-демократичен, но по същество той неглижира структурите на партията. Виждам, че партийното развитие на ГЕРБ върви в съвсем друга посока. От ГЕРБ се стремят да запазват структурите си, разбира се, повече чрез клиентелистки политики, но организационният път на БСП в момента е доста спорен.
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."