Комисията по енергетика е изключително ангажирана със законодателна дейност и остава много по-малко време за контрол, докато новата – за ревизия в енергетиката, ще има изцяло насоченост да провери откъде идва дефицитът в НЕК, проекти като "Южен поток", да види какво се случва в българската енергетика и да се разрови дълбоко.
Това каза по БНР депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров, който е част от новосформираната парламентарна комисия за установяване на състоянието на енергетиката.
Ако има отрасъл в България, който е пълен със съмнителни интереси, бих казал, че сърцето на "октопода" е най-силно в енергетиката. Нямам никакви съмнения, че за тези 2 месеца ще има огромна съпротива. Имаше съпротива такава комисия въобще да бъде направена. Пряк свидетел съм на битката за това да не бъде извадено нищо и да не бъдат извадени важните факти. Така че ваденето ще бъде много мъчително, аз нямам никакво съмнение.
Димитров заяви, че очаква опити за саботаж на работата на Комисията от „много важни фигури в българската енергетика“. Той припомни, че още при обявяването на „Турски поток“ е определил проекта като политическа игра на Кремъл:
Ето, развитието започва да се случва. Наистина е игра и виждате, че ако целта на руския газ е да стигне до сърцето на Европа, където са големите потребители, няма логика да минава през Турция. Просто това е отклонение на маршрута, а отклоненията, когато касаят трасета с природен газ, костват много пари и много сериозни инвестиционни разходи за построяването на по-дълго трасе. Това е все едно, ако вие, днес, трябва да отидете от София до Пловдив, да минете през Бургас.
Според Димитров, страната първо трябва да провери дали печели от проекта за газопровод. Второто е да съблюдаваме спазването на европейското законодателство, което повелява подобни тръби да не са руски монопол, а да дават възможност за закупуване на газ от различни доставчици. Според политика, темата за новия дълг не е достатъчно добре обяснена за обществото:
Когато една кола катастрофира, се налагат цени за ремонт. Това е в момента положението. За 2014-а г. България има 3,7% дефицит след кабинета „Орешарски“. Това е най-високият дефицит на България от Жан Виденов насам. Този дефицит може да бъде финансиран само с външен дълг. Той няма други ресурси, с които да бъде финансиран. Стратегията, която сега сме възприели като десноцентристко управление, е всяка година този дефицит да бъде свалян. Той не може да бъде решен за 3 месеца. Може да бъде решен в една средносрочна перспектива. Казали сме: 2015-а ще спадне на 3%, а следващата – на 2,5%, по-следващата ще спадне на 2%“. Това е защото дефицитът означава нов външен дълг.
Димитров не вярва, че има нужда държавата да взема дългове, за да ги инвестира в икономиката. Според него страната ни трябва да привлича чуждестранни инвеститори и да усвоява умно еврофондовете, като ги насочва в перспективни проекти и нови работни места. Той припомни, че Орешарски е сключил договор с банка HSBC при условие за максимална лихва от 10%.
Защо различни правителства все пишат 10% на допустимите лихвени плащания? Отговорът е следният, че за да може да договори най-добрите лихвени условия, никога не казваш какъв е лихвеният процент, който искаш, а винаги казваш по-висок – пишеш „до 10%“, за да можеш да получиш, в крайна сметка, най-добрия лихвен процент, за да не подсказваш на пазарите каква цена търсиш.
Ситуацията в момента е добра за вземане на външен дълг при рекордно ниски лихвени нива, защото в момента българският дълг се търгува при нива около 2%, каза Димитров
Следете с Фактор
Свят
Руски войници са заподозрени в екзекуцията на 5 украински военнопленници край Покровск
- 15:56, 26 Ноември, 2024
Още от България
СГС разреши издаване на Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев
Според съда има и реална опасност а се укрие и да извърши престъпление.
Предложението Летище София да носи името на Васил Левски бе подкрепено от МТС
Столичната община също е с положително становище
БАБХ: Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време
Констатираното във Велинград огнище е първото от 6 години насам и към настоящия момент нямаме съмнение за наличие на заболяването на други места“, заяви д-р Даниел Денев.