Текстове в Наказателния кодекс, които са предложени от БНБ, са цензура. Те предвиждат затвор до 5 г. и глоба за разпространяване на сведения за банка, което може да всее паника в населението. Това коментира пред Дарик председателят на Народното събрание Михаил Миков.
Миков е категоричен, че тези текстове не могат да бъдат приети в този вид и ще претърпи радикална редакция.
„Изразът на влошеното състояние се получава, когато в обществото настъпи паника. Не може с такива текстове да се регулират процеси, каквито се развиха. Да не говорим, че това би имало отношение оттук насетне“, каза Миков.
Според него вносителите са напълно наясно, че такъв текст не може да бъде приет.
В него трябва да пише, че подобно наказание се полага при умишлено разпространяване на неверни обстоятелства (а не каквито и да е, както е според предложението на БНБ до Йордан Цонев) със съзнанието за тяхната невярност – така текстът ще придобие юридически смисъл, каза Миков.
По думите му текстът трябва да се разшири и същото наказание да се налага и за разпространяване на невярна информация за акциите на борсата, „защото икономическите слухове могат да не засягат непременно банки, а и акциите на едно дружество и да му нанесат сериозни вреди“.
Миков бе категоричен, че реакцията на БНБ спрямо банковата криза е закъсняла.
Той призна, че и Народното събрание има известна вина.
„Прекалено стриктно сме спазвали независимостта на централната банка, при която дори не могат да се дават съвети на централната банка. А сега БНБ казва „Политиците са на ход“. Ако са на ход, как да тълкуваме независимостта, прогласена за централната банка?“, попита Миков.
Той отчете като слабост на НС, че „не успяхме да погледнем по-сериозно в работата на независимите регулатори, които под етикета на независимост не попадат под никакъв контрол, а той трялбва да се развива на полето на Народното събрание“.
Той се усъмни във версията, разпространена от БНБ, че мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев е изнесъл 205 милиона евро.
„Трудно мога да приема, че могат да се изнесат в чували 205 милиона лева. Трудно мога да приема, че изтичането на милиардни средства, защото такива числа чувам, е възможно, без да светнат червените лампички на всички системи, включително компютризирани, които функционират в съвременаа България“, каза той.
Още от България
Малинов: Режим на тока в България, дори и при влошени метеорологични условия, няма да има
Днес приключи плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ Козлодуй, той работи на пълна мощност, така че атомната ни електроцентрала осигурява над 2000 мегавата електроенергия за България.
СГС разреши издаване на Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев
Според съда има и реална опасност а се укрие и да извърши престъпление.
Предложението Летище София да носи името на Васил Левски бе подкрепено от МТС
Столичната община също е с положително становище