След като новият Закон за МВР позволи преназначаването и бетонирането на досегашния главен секретар Светлозар Лазаров за следващите пет години, сега на път е това да се случи и с шефовете на Областните дирекции на МВР.
Справка на OFFNews показва, че от 28 дирекции в страната 19 имат назначени временни директори. Основната част от тях са назначени в периода юни 2013 – май 2014 година, като по този начин са заменили титулярите по места.
Със заповед на вътрешния министър в оставка Цветлин Йовчев през 2014 година временно изпълняващи длъжността (внд) директори са назначени в областите: Варна, Велико Търново, Добрич, Перник, Плевен и Пловдив.
През 2013 година назначените внд са във Видин, Враца, Габрово, Кюстендил, Монтана, Пазарджик, Русе, Силистра, Смолян, София, Стара Загора и Търговище. В Благоевград временно назначен директор има от 2011 г.
Временен директор има и столичният КАТ, след като титулярът Богдан Милчев беше преместен в т.нар. временен резерв на МВР, откъдето той по-късно напусна. С временния шеф на КАТ Иво Писанов общият брой на тези назначения става 20.
Постоянни са единствено началниците в Разград (комисар Ивайло Йовчев е на поста от септември 2009 г.), Ловеч (комисар Георги Иванов е назначен през 2011 г.), Сливен (комисар Чавдар Божурски е назначен със заповед от февруари 2013 г.). Не са сменени и началниците на Хасково, Шумен, Бургас и Ямбол. От 24 май 2014 г. новоназначен постоянен началник си има и ОДМВР-Кърджали.
В Столичната дирекция на МВР за постоянен директор беше назначен Ивайло Спиридонов, след като министърът отстрани Валери Йорданов заради несправяне със задълженията му.
Големият брой временни назначения показва само едно - ръководството на МВР е изчакало влизането в сила на новия закон, който изключва конкурсното начало и допуска назначаването на началници според атестацията им. Вероятна причина за това да се поддържа такъв голям брой на временни директори е подготовката за преназначаването им за постоянно, като по този начин бъде спечелена лоялността на по-голямата част от тях в мандата на служебното правителство и в първата година от управлението на новото правителство след това.
Такъв голям брой временно изпълняващи директори на МВР в страната в последните 20 години не е имало, коментира пред OFFNews Николай Радулов, бивш секретар на МВР в правителството на Иван Костов. Според него причината да се държат толкова дълго време временни директори е те да бъдат държани „на каишка“ и в подчинение.
Така хем ги плаши, хем, тези които са му верни, ги държи до последно в подчинение. Може по този начин да се опитат и да насъскат състава срещу новия кабинет, коментира експертът.
Това е и начинът да бъдат подсигурени хора, които да са верни и след като правителството падне от власт.
„Винаги, когато си временно назначен, ти си зависим“, коментира и Иван Бояджиев, бивш главен секретар на МВР.
Той смята, че дори и да бъдат преназначени за постоянно областните директори не са бетонирани и те могат да бъдат сменени от новото правителство. Той също е на мнение, че единствената причина да се държат като внд е да бъдат държани в зависимост.
Дори и да не бъдат преназначени за постоянно, временните директори на МВР по места ще останат на постовете си в мандата на служебния кабинет, който няма правомощията да ги уволнява или преназначава. Това означава, че в техни ръце ще бъде охраната на бюлетините и изборните протоколи при предсрочния вот през октомври, посочват експерти.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.