Някои от текстовете в антикорупционния закон на вицепремиера Меглена Кунева ще отпаднат, след като някои от министрите в правителството са изразили резервите си по тях. Това става ясно от стенограмата от последното заседание на правителството в сряда.
Първите атака идват от финансовият министър Владислав Горанов, който оспори два текста в законопроекта. Първо той поиска отпадане на възможността ръководителите на бъдещото Бюро за борба с корупцията, да получават обезщетения, след като напуснат постовете си. Според финансовия министър това крие риск от прецедент и може да последва и на други места в администрацията. Вицепремиерът Кунева аргументира този текст с това, че след като напуснат постовете си, директорът и зам.-директорите на Бюрото поне три години след това трябва да избягват конфликт на интереси. Това ограничавало възможностите им за професионална реализация, а европейската практика показвала, че най-добрият инструмент за компенсация са именно обезщетенията.
Горанов възразява и на изискването в закона, част от конфискуваните от Бюрото средства в полза на държавата, да отиват целево за социална дейност. Той се аргументира със Закона за публичните финанси, според който приходите не са целеви и служат за финансиране на разходите.
Регионалният министър Лиляна Павлова възразява на текст, според който административните актове на Бюрото няма да подлежат на съдебен контрол. Министърът на правосъдието възразява на възможността новият антикорупционен орган да проверява магистрати. Тя се позовава на последните промени в Конституцията, които дават по-широки правомощия на инспектората при ВСС, който ще проверява съдиите и прокурорите за конфликт на интереси. Според нея в закона трябва да бъдат уредени отношенията между Инспектората и Бюрото и тяхната съвместна работа по магистратите.
Правосъдният министър Екатерина Захариева също не се поколеба и си каза какво не й харесва в закона на Кунева. Захариева напомни, че магистрати трябва да се проверяват от магистрати и с промените в Конституцията са дадени права на Инспектората към ВСС да прави това. По думите й ще трябва изменение на антикорупционния закон така че да не влезе и в сблъсък със Закона за съдебната власт приет вчера от парламента.
Кунева обясни, че идеята е ако Инспекторатът подаде сигнал, след като види несъответствия, Бюрото да може да направи така наречената дълбочинна проверка. Захариева обаче беше категорична, че Конституцията трябва да се спази. Тя все пак се съгласи, че Инспектората няма всички инструменти и права за проверка, каквито ще има Бюрото.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.