25 Ноември, 2024

Митов: България няма да влиза в риториката срещу Германия

Митов: България няма да влиза в риториката срещу Германия

България никога няма да влезе в реториката срещу Германия и на която и да е друга държава особено за феномени като бежанската криза. Подобен тип реторика е непродуктивна и води само до разногласия и разделение в рамките на ЕС, от което ние нямаме никаква полза. Това казва в интервю за Дойче веле външният министър Даниел Митов след неговото посещение в Берлин.

„По-голямата част от разговора, разбира се, беше отделена на предизвикателствата, пред които е изправена именно тази общност, към която принадлежат България и Германия - ЕС и НАТО. Изключително много време отделихме специално на миграционната криза. Уверих моя партньор, че България никога няма да влезе в реториката на обвинения в посока на която и да е държава за феномени като мигрантската криза. Решенията трябва да бъдат общи, насочени към опазването на външните граници на ЕС, да не се позволява създаването на алтернативни маршрути, да се прави ясно разграничение между бежанци и икономически мигранти, като за вторите трябва да се изработят ефективни механизми за репатриране“, коментира дипломатът.

На въпрос как са били коментирани комплексните проблеми на сигурността в Източна и Югоизточна Европа, за украинската криза, за новите планове на НАТО, за санкциите срещу Русия и българо-руските отношения, Митов обяснява, че по отношение на Украйна общо е мнението, че трябва да се реагира единно, като съюз.

„Ние, от една страна, сме длъжни да гарантираме сигурността по източния фланг на НАТО. Такъв тип мерки вече са планирани от НАТО и се осъществяват. От друга страна, като държави от ЕС нашето общо мнение е, че Минските споразумения трябва да бъдат изпълнени в максимална степен, за да се обсъжда по-нататъшно развитие на отношенията. Разбира се, трябва да се обсъжда и санкционният режим, като в същото време ние трябва да пазим отворени каналите за комуникация по въпроси като решаването на конфликта в Сирия. Либия също е в момента във фокуса на нашето внимание“, посочи министърът.

Той обясни и ситуацията около влизането на България в Шенген, предвид обстоятелството, че Германия не е склонна да ни допуснат в зоната.

„Ние водим този разговор с нашите германски колеги и с всички останали, които все още таят известна доза скептицизъм. Настояваме Механизмът за наблюдение върху реформите в правосъдната система да бъде отделен разговор, а не свързан с членството ни в Шенген. И, естествено, насочваме вниманието към факта, че България се е справила изключително успешно с ролята си на външна граница на ЕС, като е опазила и Шенгенското пространство през последните месеци на засилен миграционен натиск по всички външни граници на ЕС“, подчертава Даниел Митов

Сподели:

Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз

Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения

ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет

Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев

Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?

Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия