Близо стогодишен тютюнев склад, който е паметник на културата от 1977 г., е бил съборен и в Харманли на 21-и февруари. Министерството на културата е разпоредило спешна проверка. За сходния случай с пловдивския склад-паметник "Ориент табако" в Пловдив, съобщи общинският съветник от Харманли Светлана Николова, която от месец пита община и министерство паметник ли е ценната сграда и как и защо е допуснато събарянето й. Общината твърди, че не разполага с такива данни, но справката на Николова на място в Националния институт за паметниците на културата показва, че сградата е декларирана за паметник през 1977 г. "Дайте ми съвет! В Харманли гражданското общество не е така силно, както в Пловдив", апелира Николова във "Фейсбук". Стогодишен склад - паметник на културата, е бил разрушен и в Харманли.
Днес министерството на културата потвърди статута на сградата и обяви, че ще направи спешна проверка. "Събарянето на 92-годишната сграда в Харманли стана в неделя, в пълно информационно затъмнение, като ден преди разрушаването имаше само кратко обявление в профила на община Харманли в социалната мрежа "Фейсбук", че такъв акт предстои. Сградата на "Тютюнева промишленост" бе сред символите на града ни и се явяваше свидетелство за един от основните градообразуващи фактори на Харманли – тютюневата промишленост. Тя е и на корицата на юбилейното издание "История на град Харманли", посветена на 500-годишната ни история. В последните години сградата бе много занемарена и от нея падаше мазилка", пише в писмо до медиите Николова.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.